Bratislava 10. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-František Iván)

Podľa investičnej spoločnosti Across Private je na Slovensku na začiatku roku 2019 veľký dopyt po úveroch.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Investičná spoločnosť navyše upozorňuje, že Slováci sa za posledné roky rekordne zadlžili. Zvýšenému dopytu po úveroch v tomto roku prispievajú nízke úrokové sadzby, konkurencia medzi bankami, a tiež priaznivý vývoj ekonomiky.

Spoločnosť Across Private Investments spočítala, že za posledných šesť rokov sa objem úverov poskytnutých domácnostiam zdvojnásobil, keď obyvatelia a živnostníci mali ku koncu minulého roka v bankách uložených 35,4 miliardy eur. Rovnaká skupina ľudí si pritom od bánk požičala približne 35,8 miliardy eur.

“Čistý majetok Slovákov v bankách sa tak dostal do zápornej hodnoty. Ešte pred dvoma rokmi predstavoval 3,1 miliardy eur. Inými slovami, za uplynulé dva roky si ľudia od bánk požičali 7,1 miliardy eur a vložili do nich len 3,7 miliardy eur,” uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Maroš Ďurík pre server Aktuality.sk.

Dopyt po vlastnom bývaní

Na rast zadlženosti na už dlhšiu dobu upozorňuje aj Národná banka Slovenska (NBS). Zadlženosť súkromného sektora vlani v 3. štvrťroku dokonca prvýkrát prekonala úroveň 100% hrubého domáceho produktu (HDP).

“Rastie zadlženosť ako domácností, tak i podnikového sektora. Hoci tempo rastu zadlženosti súkromného sektora v pomere k HDP sa postupne zmierňuje, Slovensko sa nachádza nad priemerom krajín strednej a východnej Európy,” konštatuje NBS.

Dynamický rast zaznamenávajú najmä úvery na bývanie. Podľa Ďuríka sa to dá vysvetliť vysokým dopytom mladých ľudí po vlastnom bývaní, ale aj poklesom úrokových sadzieb.

Podľa spoločnosti Across Private v roku 2016 bola priemerná ročná úroková sadzba 4,3%, v roku 2017 to bolo 3,8% a vlani 3,5%. Priemerná úroková sadzba nových úverov na bývanie dosiahla nové minimá, a to 1,5%.

“Rozdiel medzi úrokmi, úvery a vklady zarobil vlani bankám dve miliardy eur, poplatky ďalších približne 600 miliónov eur,” tvrdí Ďurík. Zisk bankového sektora podľa predbežných údajov NBS vzrástol medziročne o 4,7% na 640 miliónov eur po zdanení.


Zdroj