Bratislava 20. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Vedci umiestnia do domov v piatich európskych mestách „dopravné senzory“, ktoré budú zaznamenávať počet a rýchlosť všetkých vozidiel, bicyklistov či chodcov. Celkovo 1500 zariadení sa bude nachádzať v Madride, Dubline, Cardiffe, Ľubľane a Leuvene, a to v rámci projektu Citizens Observing UrbaN Transport (WeCount), ktorý spadá pod program pre výskum a inovácie Európskej únie s názvom Horizon 2020

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Zameriame sa na určité oblasti a požiadame dobrovoľníkov, aby si dali senzory aj do svojich domov,“ povedal člen tímu Enda Hayes z University of the West of England v Bristole. „Naše dáta budeme zdieľať na cloude, takže ich bude môcť vidieť hocikto. Získané informácie môžeme potom využiť v projektoch súvisiacich napríklad s rýchlosťou, hlukom, znečistením ovzdušia alebo bezpečnosťou,“ dodal.

Experti dúfajú, že im pozorovanie pomôže spraviť z miest zdravšie prostredie pre život. „Nechceme len zhromažďovať dáta. Chceme ich využiť pri spolupráci so zamestnávateľmi, školami a miestnymi dopravnými úradmi s cieľom vytvoriť zdravšie mestá,“ vyjadril sa.

Zariadenia budú v každom dome pripojené na wi-fi, ako napríklad aj smartfóny alebo počítače. Dáta budú zverejňovať každú hodinu, no presné umiestnenie senzoru nebude známe, len cesta, ktorú budú pozorovať,“ objasnil Hayes.

Softvér vyvinula spoločnosť Transport & Mobility Leuven, pričom senzory už používajú v Belgicku. Podľa Hayesa podobný výskum predtým nikto nespravil a je veľmi dôležitý. „Ak nezačneme niečo robiť, kvalita ovzdušia v mestách sa bude naďalej zhoršovať, čo bude mať za následok viac úmrtí a viac zdravotných problémov. Musíme sa zaoberať jedným z najväčších zdrojov znečistenia ovzdušia, ktorým je doprava,“ povedal.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj