Bratislava 18. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Dopravné obmedzenia v Bratislave sú podľa analytika inštitútu INEKO Jána Kovalčíka rozsiahle, nepríjemné, ale nutné

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Dopravná situácia na križovatke Mlynské Nivy – Karadžičova po zavedení dopravných obmedzení súvisiacich s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7

“Individuálnu dopravu obmedzia veľmi výrazne. Verejnú autobusovú a trolejbusovú dopravu takisto obmedzia, ale vďaka prijatým opatreniam budú cestujúci vo verejnej doprave na tom podstatne lepšie. A samozrejme, prímestské vlaky ani električky to neobmedzí vôbec,” uviedol Kovalčík pre agentúru SITA.

Verejná doprava z okolitého regiónu do hlavného mesta bola podľa analytika INEKO z väčšiny smerov posilnená už minulý rok. Ako poznamenal, viaceré spoje sú aj teraz plné, ale mnohé majú ešte značnú kapacitnú rezervu. V preťaženom smere od Dunajskej Stredy sa navyše od pondelka 18. februára zvyšuje kapacita vlakov.

“V rámci hlavného mesta posilnenie kapacity zatiaľ nebolo potrebné, no takisto nie je vylúčené. Ak bude presun ľudí z áut do verejnej dopravy taký výrazný, že by kapacita doterajších spojov mestskej hromadnej dopravy nestačila, dopravný podnik mesta vie na príslušných linkách kapacitu ešte doplniť,” tvrdí Kovalčík. V mestskej doprave sa podľa neho dá na zvýšený dopyt reagovať oveľa rýchlejšie než v železničnej doprave.

Obyvatelia v Bratislave v súvislosti s dopravnými obmedzeniami by podľa analytika mali, ak čo len trochu môžu, dopriať svojim autám dovolenku, alebo ich využívanie v pracovných dňoch výrazne obmedziť. Ušetria tak sebe i ostatným zbytočnú nervozitu a stresy za volantom v dlhých kolónach. “Verejná doprava v Bratislave a jej okolí dnes ponúka viac možností spojenia, ako si mnohí myslia. Stojí za to ich aspoň na obdobie dopravných obmedzení vyskúšať,” dodal Kovalčík.

Od rána 18. februára je v Bratislave v súvislosti s výstavbou multifunkčného komplexu, súčasťou ktorého bude nová autobusová stanica, uzavretá pre automobilovú dopravu aj mestskú hromadnú dopravu ulica Mlynské nivy. Úplne vylúčená doprava je v úseku od križovatky so Svätoplukovou ulicou po križovatku s Karadžičovou ulicou. Pre autá budú Mlynské nivy zatvorené na rok, pre MHD na pol roka. Už v piatok 15. februára večer z dôvodu výstavby napojenia rýchlostnej cesty R7 na Bajkalskú a Prístavnú ulicu a na diaľnicu D1 uzavreli prejazdy okružnou križovatkou Prievoz pod Prístavným mostom. Táto uzávera potrvá pol roka.

Bratislavu tak čakajú rozsiahle dopravné obmedzenia, ktoré vážne narušia plynulosť premávky v hlavnom meste. Mesto pre vodičov sprístupnilo tri nové záchytné parkoviská – na Zlatých pieskoch pre 130 áut, pri Cintoríne Vrakuňa s približne 250 parkovacími miestami a na Baltskej ulici vo Vrakuni je asi dvesto miest. Všetky záchytné parkoviská budú bezplatné a bez obmedzení.

Magistrát vyzval ľudí, aby obmedzili používanie áut a viac využívali hromadnú dopravu. Magistrát tiež pripravil pre motoristov odporúčané trasy, ktoré im pomôžu vyhnúť sa zápcham. Všetky informácie sú zverejnené na internetovej stránke www.zvladneme.to.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj