Martin 18. september 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Dlhoočakávaná cyklotrasa medzi Martinom a Vrútkami sa môže začať stavať, martinský primátor Ján Danko dnes predpoludním slávnostne odovzdal stavenisko zástupcom spoločnosti Doprastav, a.s., ktorá uspela vo verejnej súťaži v konkurencii ďalších ôsmich uchádzačov. Víťazná firma sa zaviazala vybudovať takmer trojkilometrovú cyklotrasu za 1,72 milióna eur, pričom podľa zmluvy by jej to malo trvať maximálne sedemnásť mesiacov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke primátor Martina Ján Danko

S prípravou novej cyklotrasy medzi mestami Martin a Vrútky sa začalo ešte v roku 2017, pričom celkový rozpočet projektu bol odhadnutý na 1,93 milióna eur. Vlani sa martinskej samospráve podarilo získať nenávratný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške 95 percent plánovaného rozpočtu, no samotnú realizáciu ešte mierne zdržala nútená správa mesta Martin, ktorá sa skončila až na jeseň.

Z verejnej súťaže na dodávateľa vyšla víťazne firma Doprastav, a.s. s ponúknutou cenou 1 722 700 eur. Riaditeľovi žilinského závodu Doprastav Martinovi Beniačovi dnes predpoludním odovzdal stavenisko primátor Martina Ján Danko. “Som naozaj rád, že aj napriek počiatočným problémom, dlhému verejnému obstarávaniu a podrobným kontrolám tu dnes stojíme a odovzdávame stavenisko jednej z najočakávanejších stavieb v našom meste. Verím, že spoločnosť Doprastav odvedie kvalitnú prácu a Martinčania sa už čoskoro posunú o krok bližšie k udržateľnejšej forme dopravy, ktorá je aj cieľom práve prebiehajúceho Európskeho týždňa mobility,” uviedol pri odovzdávaní staveniska primátor Danko. Podľa podpísanej zmluvy bude výstavba cyklotrasy trvať maximálne 17 mesiacov, čo znamená, že do užívania ju odovzdajú pravdepodobne začiatkom roka 2021.

Nová cyklotrasa povedie z lokality Pltníky, kde by mal v blízkej budúcnosti vyrásť športový areál, po pravom nábreží rieky Turiec popod cestu I/18. Cez rieku Turiec bude vybudovaná nová lávka súbežne s existujúcim mostom a ďalej bude cyklotrasa pokračovať po ľavej strane rieky až po hranicu katastrálneho územia miest Martin a Vrútky. Plánovaná obojsmerná cyklotrasa bude spĺňať najmodernejšie štandardy, čo sa týka povrchu, označenia i osvetlenia. “Dnes spúšťame výstavbu trasy v dĺžke 2,79 km, ktorá bude v súlade s aktuálnou technickou normou obojsmerná – 2,15 až 3 m široká. Šírka navrhnutej trasy reaguje na okolité priestorové podmienky. Povrchovo bude upravená asfaltobetónom. Pozdĺž trasy umiestnia päť cyklistických odpočívadiel a súčasťou oddychových zón bude drobný mobiliár. Z pohľadu prírody bude rešpektovaný čo najminimálnejší zásah do zelene a životného prostredia,” priblížil riaditeľ závodu Žilina spoločnosti Doprastav Beniač.

Vo Vrútkach potom cyklotrasu dokončia krátkym 130-metrovým úsekom po križovatku Matušovičovského a Čachovského radu. Vrútockú časť cyklotrasy zrealizuje žilinská firma ERPOS, spol. s.r.o., za 64 000 eur. V budúcnosti by sa práve vo Vrútkach mala na martinskú cyklotrasu napojiť plánovaná krajská cyklomagistrála zo Žiliny cez Strečno. Jej raritou má byť šesť lávok, ktoré majú premostiť geograficky zložité prostredie po oboch brehoch rieky Váh.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj