Kyjev 14. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Portál nahnews informuje o zvyšujúcom sa napätí na frontovej línii na Donbase, kde by sa mohli Ukrajinci v polovici decembra pokúsiť o útok s cieľom prebojovať sa až k ruským hraniciam, popri pobreží Azovského mora. Táto oblasť pobrežia má stepný charakter, je tu minimum osídlených oblatí, takže podľa ukrajinských vojenských odborníkov pripomína “tankodrom pre ukrajinské tanky”

Ilustračné foto

Momentálne je ukrajinský útok popri pobreží Azova načas odložený, pretože značne prší a terén je rozmočený, čo by výrazne spomalilo postup ukrajinskej armády. Hrozí, že tanky by uviazli v blate. Americký vojenský novinár Patrick Lancaster urobil interview s príslušníkmi doneckých ozbrojených síl. Donbaskí vojaci si veria, aj keď vedia, že proti nim stojí 12 000 ukrajinských vojakov, 50 tankov, takmer stovka bojových transportérov, cca 40 delostreleckých systémov (húfnice i raketové systémy) i 180 mínometov a tvrdia, že sú pripravení pre Ukrajincov vytvoriť nový Mariupolský kotol. Informácie o ukrajinských silách uviedol donecký vojenský expert Eduard Basurin.

“Počuli sme vyhlásenia politického vedenia Doneckej ľudovej republiky. Vieme o pripravovanej ofenzíve Ukrajincov. Mariupolská línia frontu je najviac výhodným miestom pre ofenzívu Ukrajincov. Na našom fronte je aj najkratšia vzdialenosť od bojových línií po ruské hranice. Ukrajinci sú presvedčení, že im bude stačiť jeden úder na prelomenie frontovej línie a následne sa veľmi rýchlo dostanú na hranicu s Ruskom, túto časť hranice chcú dostať pod svoju kontrolu. Nepôjde o prvú vážnejšiu ofenzívu ukrajinských vojsk, takéto útoky sa však vždy končili porážkou ukrajinských jednotiek a vysokými stratami” uviedol jeden z doneckých obrancov.

“Každý deň monitorujeme presúvanie ukrajinských rezerv na líniu fronta. Ukrajinci presúvajú pásové i kolesové vozidlá, takisto vojakov. V poslednom čase utíchla aj ich rádiová komunikácia a takisto sa odmlčalo ukrajinské delostrelectvo. Nechcú prezrádzať, kde sa ich delostrelectvo nachádza a je to také ticho pred búrkou. My samozrejme takisto nestrácame čas a pripravujeme sa. Pripomíname však ukrajinským vojakom, aby nezabúdali na Ilovajský a Debalcevský kotol. Ak prídu, zažijú aj Mariupolský kotol. My sme pripravení. Náš 9.pluk je pripravený plniť bojové úlohy nášho velenia” tvrdí v interview donecký vojak.

Podľa niektorých expertov Ukrajinci pripravujú vojenskú provokáciu, má prísť k útokom pod falošnou vlakou na oblasti pod kontrolou Ukrajiny, pričom je reálny aj scenár chemického útoku. Tento útok pod falošnou vlajkou má získať verejnosť na stranu Američanov a Ukrajincov. USA sa hodí tlak, ktorý by obmedzil politické možnosti EÚ zmierňovať napätie s Ruskom. Elity v EÚ už požadujú dokonca aj prepustenie ukrajinských námorníkov, ktorí sa zúčastnili provokácii v Kerčenskom prielive.

Verejnosti sa podsúva klamlivý názor, že ide len o ukrajinských vojakov, ktorí plnili svoje rozkazy. Takéto tvrdenia však nemajú svoje opodstatnenie, pretože aj v prípade nemeckého Wehrmachtu išlo len o vojakov, ktorí plnili svoje rozkazy, to však z Wehrmachtu nezmýva vinu a zodpovednosť. Ak Rusi ukrajinských námorníkov prepustia a neodsúdia, je viac ako jasné, že sa budú provokácie proti Rusku stupňovať, pretože sa Ukrajinci budú cítiť beztrestne. Američania sú rozhodnutí sankcie a tlak voči Rusku stupňovať bez ohľadu na to, ako ústretovo či neústretovo sa bude Rusko správať. Možno  už znova treba korigovať postupy a prišiel čas uplatniť známe putinovské “Ak je bitka nevyhnutná, treba udrieť ako prvý”.

Video si môžete pozrieť tu


Zdroj