Rožňava 2. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v opravách ciest aj v okrese Rožňava. Koncom júla začal s rekonštrukciou cesty v obci Čučma

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka

Stavebná úprava cesty v dĺžke 1,88 kilometra bude stáť 467-tisíc eur a financovaná bude z úveru od Európskej investičnej banky. Práce by mali trvať približne päť mesiacov, pričom premávku obmedzia iba čiastočne, keďže ich budú robiť vždy v jednom jazdnom pruhu. Zhotoviteľom stavby je spoločnosť Colas Slovakia a.s. Košice.

„Cesta v našej obci nebola komplexne opravená asi 27 rokov. Poškodili ju najmä záplavy v rokoch 2010 a 2014. Okrem toho sme v minulosti realizovali pod cestou inžinierske siete a časť nebola doasfaltovaná. Každý rok sa iba opravovali najväčšie výtlky, no množstvo vodičov si tu už poškodilo nápravy na svojich autách. Táto cesta je preto dnes v havarijnom stave a jej rekonštrukcia je viac ako potrebná,“ uviedol starosta obce Čučma Alexander Szőllős.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa KSK Anna Činčárová, oprava sa dotkne úseku začínajúceho pred obcou Čučma a končiaceho pri obecnom úrade. V rámci stavebnej úpravy zosilnia vozovku a vymenia jej konštrukciu. Doplnené tiež budú dláždené priekopy, odvodňovacie a priekopové žľaby, vymenia čelo priepustu aj poklopy šácht. Súčasťou projektu je aj výstavba oporného múra pozdĺž Rožňavského potoka, vďaka ktorému bude cesta v intraviláne obce stabilnejšia. „Povodeň v roku 2014 spôsobila na ceste v Čučme škodu za viac ako 300-tisíc eur. Za posledných päť rokov vynaložil Košický samosprávny kraj na jej opravu takmer 42-tisíc eur, pričom išlo najmä o opravy výtlkov, krajníc či spevnenie násypu cesty po povodniach. Rekonštrukciou tejto cesty sa preto zabezpečí bezpečnosť cestnej premávky a prispeje to aj k úspore financií, ktoré by sme ročne vynakladali na čiastočné opravy,“ poznamenal predseda KSK Rastislav Trnka.

„Veríme, že realizáciou stavby sa zvýši komfort vodičov a rozhýbe sa aj turistický ruch v tomto regióne. Čučmu nazývajú nebrúseným diamantom Gemera. Je to stará banská obec, nachádza sa tu napríklad unikátny banský voz poháňaný koňmi, banská klopačka či banské štôlne. Turistom preto rozhodne má čo ukázať. Po dokončení rekonštrukcie tejto cesty ich preto už nebudú odrádzať diery na cestách,“ doplnil predseda KSK.

Počas letných prázdnin sa v okrese Rožňava dočká opravy aj most cez rieku Slaná v smere na Brzotín, most cez potok Čremošná v obci Kováčová, kde bude opravený aj zosuv na ceste a cesta pri vodnej nádrži Palcmanská Maša, ktorá dlhodobo trápi vodičov pre jej zlý stavebný stav.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj