Huelva 23. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

Pozorovatelia, ktorí sledovali krvavý Mesiac a úplné zatmenie, boli okrem veľkolepého výhľadu tiež svedkami niečoho naozaj pozoruhodného dopadu meteoritu. Malý a rýchly záblesk bol najprv zaznamenaný počas zatmenia o 11.41 hodín EST, teda po tom, čo tento jav začal. Vedcom a astrofotografom sa podarilo získať prvé snímky tejto jedinečnej udalosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke náraz meteoritu do Mesiaca

Daný dopad nebol až do pondelka oficiálne potvrdený. José María Madiedo, astronóm na Univerzite v Huelve v Španielsku, spolu so svojimi kolegami, ktorí niekoľko rokov sledujú zatmenie Mesiaca pomocou siete ďalekohľadov MIDAS (Moon Impacts Detection and Analysis System), ktorý sa na takéto dopady zameriava, uviedli, že rozhodne išlo o meteorit. Pritom poznamenali, že to bolo prvýkrát, čo bola takáto udalosť počas úplného zatmenia Mesiaca zaznamenaná na video.

Tím MIDAS dané video zachytávajúce túto jedinečnú udalosť zverejnil a uviedol aj informácie o čase, kedy môžeme záblesk spozorovať.

Mal som pocit, že teraz naozaj nastane tá chvíľa, kedy sa to stane, povedal Madiedo denníku New Scientist. Bol som naozaj šťastný.

Madiedo odhaduje, že útvar, ktorý v noci zasiahol Mesiac, vážil asi dva kilogramy a bol zhruba veľký ako futbalová lopta. Pozorovanie takej vzácnej udalosti by mohlo vedcom pomôcť pochopiť povrchovú topografiu Mesiaca a rekonštruovať jeho vplyv na históriu.

Full Image and Crop. This is stretched since it was rather dark but I have raw sensor data + dark frames for this however no flats. There is mag 8.5 star HIP 39869 in upper left corner as brightness reference. pic.twitter.com/kxWJvZwRzG

— Christian Fröschlin (@chrfrde) 22. januára 2019


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj