Do Grécka už po pokuse o prevrat z roku 2016 ušli tisíce Turkov

Atény 19. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Tisíce Turkov utiekli po pokuse o prevrat vo svojej krajine z júla 2016 do Grécka a požiadali tam o azyl. Ich počet pritom stúpa. Od začiatku tohto roka požiadalo o azyl 4425 občanov Turecka, informovali v stredu grécke médiá s odvolaním sa na príslušné azylové úrady

Ilustračné foto

V roku 2016 podalo žiadosť o azyl v Grécku 189 Turkov, v roku 2017 ich bolo 1827. Väčšina z nich uviedla, že sú v Turecku po neúspešnom prevrate vystavení politickému prenasledovaniu. Úrady v Grécku predpokladajú, že v budúcom roku bude tureckých azylantov ešte viac, vyplýva zo správ.

Oveľa vyšší je však počet Turkov, ktorí z Grécka cestovali ďalej a požiadali o azyl v niektorej inej krajine, uviedol predstaviteľ gréckej pobrežnej stráže pre agentúru DPA. Neznámy počet azylantov pritom prišiel o život – buď v Egejskom mori, alebo pri snahe preplávať cez hraničnú rieku Evros (v bulharčine Marica).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje z pokusu o prevrat duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA, a zakročuje proti jeho údajným prívržencom i opozícii. Podľa oficiálnych údajov z polovice novembra zadržali v krajine od roku 2016 pre obvinenia zo spojenia s pučistami približne 218.000 ľudí. Viac ako 140.000 osôb prepustili zo štátnej služby.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj