Belehrad 7. februára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Kin Cheung)

Agresia organizácie NATO na čele s USA sa zapísala aj do života slávneho srbského tenistu Novaka Djokoviča. Jeho otec spomína ako musel chrániť svoju rodinu pred “humanitárnymi bombami” kriminálnych krajín

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Novak Djokovič

Spojené štáty americké a ich vazalské krajiny v roku 1999, v rozpore s medzinárodným právom  zaútočili na bývalú Juhosláviu.

V priebehu 11 týždňov počas leteckej operácie došlo celkovo k 2300 leteckým útokom na 995 objektov. Zhodených bolo 14.000 bômb, vrátane tých s ochudobneným uránom.

Použitá bola aj kazetová munícia, ktorá dodnes predstavuje hrozbu pre obyvateľstvo, pretože v niektorých prípadoch nedošlo k výbuchu. Zabitých bolo viac ako 2000 civilistov, vrátane 88 detí. Viac ako 5000 ľudí bolo zranených a viac ako 1000 bolo nezvestných. Cez 200.000 etnických Srbov bolo nútených opustiť svoju vlasť Kosovo.

V priebehu útokov NATO došlo podľa aliancie aj k “vedľajším škodám“, ktoré predstavujú hromadné zničenie infraštruktúry vrátane mostov, dopravných uzlov, tovární či elektrární.

Zničených bolo tiež viac ako 300 škôl a viac ako 20 nemocníc. Najmenej 40.000 domov bolo buď úplne zničených, alebo poškodených. Zdevastovaných bolo približne 90 historických a architektonických pamiatok.

Za bombardovanie bývalej Juhoslávie nesie vinu aj bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a jeho vláda, ktorá odobrila prelety bombardérov NATO cez naše územie. Za tento skutok podal na Dzurindu trestné oznámenie sudca Najvyššieho súdu a kandidát na prezidenta Štefan Harabin.

Na agresiu USA a ich vazalských krajín spomína aj otec slávneho tenistu Novaka Djokoviča – Srdjan Djokovič:

“Novak mal iba 12 rokov a spolu s kamarátmi sa hral na kurtoch Partizanu,” spomínal. Informoval portál sport.pravda.sk.

“Títo kriminálnici narobili neporiadok v nemocniciach a v budovách v centre mesta. Všetko sa dá odpustiť, ale nie zabudnúť. Strieľali na moju rodinu – to je tak neľudské. Dodnes nenachádzam slová,” dodal Srdjan Djokovič.

Samuel Gdovin


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj