Washington 21. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Dôkladná prehliadka diamantov, ktoré našli v obrovskej hĺbke, potvrdila dlhodobé úvahy geológov. Niekde vo vnútri našej planéty ukryli veľké ložisko primárnej magmy, ktoré skryli pred vonkajším svetom viac ako štyri miliardy rokov, uvádza časopis Science

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V súčasnej dobe sa o umiestnení, veľkosti a zložení rezervoáru magmy ešte stále diskutuje. Avšak, vďaka diamantom sú geológovia presvedčení, že narazili na jedno z najstarších zoskupení magmy, ktoré navyše zostalo niekoľko miliárd rokov prakticky nedotknuté.

“Diamanty považujú za najtvrdší materiál prírodného pôvodu, ktorý je vede známy. Preto ide o ideálne časové puzdro, vďaka ktorému môžeme nahliadnuť do minulosti našej planéty,” vysvetľuje geochemik Suzette Timmerman z Austrálskej národnej univerzity.

Drahé kamene, vypudili na povrch silnými sopečnými erupciami, sa od iných kameňov, ktoré vznikli v menšej hĺbke, líšia. Ide o jeden z mála spôsobov, ako študovať plášť našej krajiny. Ten v podstate zovreli medzi zemskou kôrou a horúcim jadrom, je neuveriteľne obrovský, a zároveň neviditeľný pre všetky zariadenia. Z toho dôvodu je v podstate nemožné ho preskúmať.

Dnes sa domnievame, že plášť má prevažne pevnú štruktúru, avšak na nejakých miestach môže byť izolovaný minerálnou tekutinou, ktorá sa nedostala na povrch v čase raných tektonických procesov, v dôsledku ktorých vznikla naša planéta.

Samotný nápad na využitie diamantov, ako tzv. časových puzdier, sa objavil už v 80. rokoch. Vedci zistili, že vulkanická láva má neobyčajne vysoký pomer izotopu hélia-3 k inému izotopu – héliu-4. Zo všetkých materiálov na zemi zaznamenali podobný pomer len u veľmi starých meteoritov, ktoré na Zem spadli veľmi dávno. To doviedlo vedcov k záveru, že možno sa zdrojom tejto lávy stal nejaký izolovaný priestor v hlbinách planéty, ktorý sa od svojho vzniku príliš nezmenil.

Nedávne štúdie ukázali, že podobne stará signatúra hélia sa na zemský povrch prenáša za pomoci iba tých najhorúcejších erupcií. Dodnes žiadne priame dôkazy o existencii tohto hypotetického magmatického ložiská neboli. Iba nedávna štúdia 24 diamantov potvrdila, že geológovia mali pravdu. Prečo to tak je? Je to veľmi jednoduché.

Vnútri diamantov zostali drobné stopy plynného hélia, pravdepodobne z doby stretu našej planéty s Mesiacom či iným neznámym vesmírnym objektom, o čom tiež existuje niekoľko hypotéz. Vzhľadom k tomu, že vedci už poznajú hĺbku, kde došlo k vytvoreniu diamantov (približne 410 – 660 km pod hladinou mora), môžu určiť umiestnenie podzemných zásobníkov magmy. Aké tajomstvo môžu skrývať? Na túto a ďalšie otázky nám dá odpoveď čas.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj