Berlín/Mexiko 20. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)

Tohtoročnú cenu rozhlasovej a televíznej stanice Deutsche Welle za slobodu prejavu získala mexická novinárka a knižná autorka Anabel Hernándezová. Informovala o tom v utorok webová stránka tohto nemeckého vysielača

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Anabel Hernándezová

Hernándezová je doposiaľ prvou ženou, ktorá získala toto ocenenie. Od povolania žurnalistky ju jej otec, ktorého v roku 2000 v meste Mexiko zabili, odhováral. Po skončení štúdia sa však stala jednou z najznámejších investigatívnych novinárov vo svojej vlasti – písala o korupcii vo vládnych kruhoch, sexuálnom zneužívaní a obchode s drogami.

Jej kniha Los Seňores del Narco (2010), ktorá sa stala bestsellerom, odhalila zrastenosť drogových kartelov s každodenným životom a ukázala prepojenia politikov, armády a hlavných predstaviteľov hospodárstva s obchodníkmi s drogami. Títo všetci “premenili Mexiko na cintorín”, napísala Hernándezová.

Hernándezová žije v súčasnosti v exile v Európe. Z Mexika musela utiecť, keď sa jej i jej deťom začali vyhrážať zabitím. “Hrozby prichádzali zo strany vlády i najvplyvnejšieho šéfa polície v Mexiku,” vyjadrila sa Hernándezová.

“Ak sa mi podarí vniesť svetlo do tmy, je to dôležitejšie než moja vlastná bezpečnosť,” povedala novinárka vlani v októbri.

Anabel Hernándezová si cenu prevezme 27. mája na Globálnom mediálnom fóre Deutsche Welle v Bonne.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj