Bratislava 13. marca 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA-Ivan Kopčáni, TASR-Jaroslav Novák, TASR-S. Písecký)

Detské ihriská v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto budú od piatka 12. marca zatvorené až do odvolania, informuje vedenie Starého Mesta na sociálnej sieti

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke starostka MČ Staré mesto Zuzana Aufrichtová

Týka sa to parkov a ihrísk Medická záhrada, Grassalkovichova záhrada, Slubekova záhrada, ihrisko na Jedlíkovej a ihrisko pri Kostole Nanebovzatia Panny Márie. Mestská časť Staré Mesto chce týmto krokom chrániť deti pred koronavírusom, keďže pohyb na miestach s vysokou koncentráciou ľudí nie je v aktuálnej situácii bezpečný, dodáva vedenie Starého Mesta.

Kostoly v Trnave nezostanú úplne zatvorené

Trnavský arcibiskup Ján Orosch v súvislosti so zákazom konania verejných bohoslužieb odporúča kňazom, aby nechali kostoly otvorené aspoň v niektorých hodinách, najlepšie v časoch obvyklého konania svätých omší. Kňazi môžu podľa neho tento čas využiť na modlitbu, ale aj na celebrovanie súkromnej svätej omše.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke trnavský arcibiskup Ján Orosch

„Pozývam veriacich, nakoľko je možnosť ponechať otvorené kostoly na osobnú modlitbu, aby ich aj v období zákazu slávenia verejných svätých omší od 10. marca do 23. marca jednotlivo navštevovali a prosili dobrotivého Pána Boha o zdravie, pomoc a ochranu pre Slovensko,“ píše arcibiskup Orosch vo svojom stanovisku.

Niektorí správcovia kostolov v Trnave už oznámili, že kostoly na pár hodín denne otvoria. Jezuitský Kostol Najsvätejšej Trojice v centre Trnave bude „k tichej súkromnej modlitbe“ otvorený každý deň od 16:00 do 18:00. Františkánsky Kostol sv. Jakuba, takisto v centre mesta, bude otvorený denne od 17:00 do 19:00, v nedeľu od 8:00 do 11:00 a od 18:00 do 19:00. „Tak ako v minulosti, keď v kráľovskom meste Trnava zúril mor, rovnako tak aj teraz chceme byť my, bratia našej komunity, prítomní s vami a pre vás vo všetkom, čo budete potrebovať,“ napísali františkáni veriacim na vchode do kostola.

Mesto Prešov zatvorí školské zariadenia už od piatka, nemocnica ruší plánované operácie

Mesto Prešov uzavrie všetky základné a materské školy na území mesta už v piatok 13. marca. Ako zriaďovateľ tak urobí nad rámec Ústrednou krízovou komisiou prijatého rozhodnutia o uzavretí všetkých školských zariadení od začiatku budúceho týždňa. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, radnica postupovala v zmysle školského zákona a udelila riaditeľské voľno pre dvanásť základných a tri základné umelecké školy vo svojej pôsobnosti, ako aj pre ABC Centrum voľného času. Na základe vyhlášky o materskej škole zároveň prerušia prevádzku v 20 materských školách zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí.

Ako agentúru SITA informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK), župa dnes vyzvala riaditeľov stredných škôl, aby na piatok udelili študentom riaditeľské voľno. Odporúčanie sa týka všetkých 73 stredných škôl, dvoch jazykových škôl a jedného internátu na území kraja. V súvislosti s celoplošným zatvorení škôl PSK zavádza od pondelka 16. marca do piatka 27. marca v pravidelnej prímestskej autobusovej doprave prázdninový režim. Ten platí pre všetkých štyroch dopravcov SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné a Bus Karpaty Stará Ľubovňa.

Okrem toho samospráva zatvorí od 13. marca ambulantnú a týždennú formu sociálnej služby vo svojich zariadeniach sociálnych služieb. „Zamestnancov ambulantnej a týždennej formy zo zariadení, v ktorých sa zabezpečuje aj celoročná forma, ukladá kraj prioritne presunúť ako výpomoc do priamej práce s prijímateľmi na doplnenie chýbajúceho personálu z dôvodu práceneschopnosti,“ uviedla Heilová. Prešovská župa zároveň odporúča riaditeľom zariadení sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti využiť v priamej práci s prijímateľmi dobrovoľníkov. A to najmä v zariadeniach, kde je momentálne vyššia práceneschopnosť, prípadne nedostatok personálu z iných dôvodov ako napríklad karanténa. „Chcem vyzvať všetkých občanov Prešovského kraja, aby si nemýlili karanténu s voľnočasovými aktivitami. Nasledujúce dni majú byť časom, kedy budeme od seba separovaní. Opatreniami môžeme predísť situácii, ktorá nastala v Taliansku. Buďme preto disciplinovaní,“ vyzval predseda PSK Milan Majerský. Župa zároveň od piatka až do odvolania uzatvára jednotlivé odbory a oddelenia Úradu PSK, čím zamedzuje styku zamestnancov s verejnosťou v súvislosti s plnením pracovných úloh.

Opatrenia prijala aj Fakultná nemocnica s poliklinikou v Prešove, ktorá s účinnosťou od piatku 13. marca neprijíma pacientov na hospitalizácie za účelom plánovaných operačných zákrokov, s výnimkou onkologických chirurgických zákrokov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, zároveň od pondelka 16. marca zastavujú plánovanú operatívu, okrem onkologických chirurgických zákrokov a akútnych stavov.

Ústredný krízový štáb dnes rozhodol, že na Slovensku sa od pondelka budúceho týždňa uzatvoria na minimálne 14 dní všetky školské a predškolské zariadenia. Štát zároveň uzatvára všetky akvaparky, zábavné parky, diskotéky, ale napríklad aj lyžiarske strediská či detské kútiky. V nákupných centrách ostanú otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie. Taktiež sa na Slovensku zastaví alebo obmedzí medzinárodná vlaková a autobusová doprava a letecká doprava okrem carga a privátnych lietadiel. Na všetkých hraničných priechodoch sa budú vykonávať preventívne opatrenia, cez hranice budú môcť prejsť iba tí, ktorí majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt, alebo iné povolenie na pobyt.

Prešovská Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana nebude prijímať pacientov na plánované operácie

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Skalica zrušila plánované hospitalizácie a plánované operácie. Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trnava sa obmedzili operačné výkony len na akútne stavy.

Rozhodli sa tak v súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu. „Vo Fakultnej nemocnici Trnava sú zakázané návštevy, ako aj sprevádzajúca osoba pri pôrode. Ďalej sa obmedzili operačné výkony len na akútne stavy z dôvodu prevencie a ochrany zdravia pacientov a zdravotníckeho personálu,“ uviedol pre TASR referent pre vzťahy s verejnosťou FN Trnava Matej Martovič.

FNsP Skalica okrem všetkých plánovaných operačných výkonov a hospitalizácií zrušila aj všetky plánované neakútne ambulantné vyšetrenia a kontroly. „Ošetrovanie akútnych stavov ostáva nezmenené. Toto rozhodnutie zatiaľ platí do 31. marca a je dané rozhodnutím krízového štábu nemocnice. O postupe pri náhradných termínoch budeme včas informovať,“ uviedla skalická nemocnica na sociálnej sieti.

Nitra zatvára mestský úrad, ruší svadby a obmedzuje pohrebné obrady

Mesto Nitra od piatku zatvára mestský úrad, ruší nahlásené svadby a obmedzuje pohreby. Informoval o tom hovorca radnice Tomáš Holúbek, preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu platia až do odvolania.

„Zatvárame mestský úrad, vrátane podateľne, pokladne a klientskeho centra. Zamestnanci však budú v práci, ľudia ich zastihnú na telefónnych kontaktoch a mailoch ako v bežné pracovné dni. Do priestorov úradu pustíme klientov len kvôli zákonným dôvodom a aj to len po telefonickej konzultácii. Tlačivá môžu odovzdávať do špeciálne zriadenej schránky,“ spresnil Holúbek.

Nitra od budúceho týždňa ruší aj všetky svadby, ktoré sa mali konať na mestskom úrade. Na pohrebné obrady do obradných miestností môže prísť najviac 15 ľudí. Počet smútočných hostí vonku samospráva obmedzovať nebude.

Mimoriadne opatrenia budú platiť aj v mestskej doprave. Vodiči autobusov budú automaticky zastavovať na každej zastávke, takže cestujúci nemusia dočasne stláčať signalizáciu výstupu. Vodiči budú tiež automaticky otvárať dvere na každej zastávke, takže cestujúci nemusia na ich otvorenie stláčať tlačidlo. Cestujúci nebudú môcť nastupovať a vystupovať prednými dverami, pozastavený je aj predaj cestovných lístkov vodičmi autobusov. MHD v Nitre bude aj v kontexte prerušenia vyučovania v školách jazdiť až do odvolania podľa prázdninových cestovných poriadkov.

„Za všetky komplikácie spôsobené týmito obmedzeniami sa vopred veľmi ospravedlňujeme. Sme však všetci na jednej lodi a momentálne ide o zdravie a životy nás všetkých,“ dodal Holúbek.

Na Slovensku je doteraz evidovaných šestnásť ľudí s ochorením COVID-19, v Nitrianskom kraji zatiaľ nebolo toto ochorenie zaznamenané.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre uzatvorila do konca marca všetky študentské domovy

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre rozšírila opatrenia súvisiace s výskytom a šírením nového koronavírusu. Od piatka 13. marca do soboty 28. marca predlžuje prerušenie kontaktnej výučby na dennej aj externej forme štúdia na všetkých stupňoch. V rovnakom termíne predlžuje prerušenie aj ostatných vzdelávacích aktivít, ako sú kurzy celoživotného vzdelávania, univerzita tretieho veku.

Do konca marca sú zrušené všetky hromadné podujatia organizované v priestoroch univerzity, organizované univerzitou aj inými subjektmi. „Od soboty 14. marca do 28. marca nariaďujem uzatvorenie všetkých študentských domovov SPU pre študentov ubytovaných v študentských domovoch, s výnimkou zahraničných študentov. Žiadame všetkých slovenských študentov, aby do piatka 13. marca opustili študentské domovy,“ vyzvala študentov rektorka SPU Klaudia Halászová.

Nitriansky samosprávny kraj odporučil riaditeľom stredných škôl, aby v piatok dali žiakom voľno

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) po zasadnutí krízového štábu odporučil všetkým riaditeľom stredných škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, aby v piatok (13. 3.) dali svojim študentom voľno. „Od pondelka 16. marca už potom nastupuje celoštátny režim a dvojtýždňové prerušenie vyučovania na všetkých školách,“ uviedol predseda NSK Milan Belica.

Ten zároveň apeloval na rodičov, aby si uvedomili, že zatvorenie škôl je opatrením krízového štábu proti šíreniu nového koronavírusu. „To nie sú prázdniny! Máme indície, že rodiny sa proste vychytia do hôr, dokonca sú prípady, že do Rakúska. Treba apelovať na zodpovednosť ľudí, tu končí každá sranda. To sú veľmi vážne veci. Apelujem na rodičov, že majú chrániť deti tým, že ich zadržia doma, aby nechodili zbytočne von a nestretávali sa po obchodných domoch,“ zdôraznil Belica.

Podľa jeho slov práve od zodpovednosti jednotlivcov závisí to, ako sa bude chorobnosť ohľadom nového koronavírusu v Nitrianskom kraji i v celom štáte vyvíjať. „Určite bude rásť, ale pokiaľ bude tá krivka nízka a dočkáme sa jari, tak si môžeme gratulovať, že sme to prežili mierne. Ale keď sa stane to, čo sa stalo v severnom Taliansku, tak bude zle,“ pripomenul Belica.

Krízový štáb zasadal na Úrade NSK vo štvrtok popoludní. O situácii v kraji a zavádzaní opatrení štátneho krízového štábu rokovali okrem predstaviteľov kraja aj zástupcovia podnikov, miest a dopravcu, ktorý zabezpečuje hromadnú dopravu v regióne. Podľa Belicu sa firmy snažia pripraviť na mimoriadnu situáciu čo najlepšie.

Pripravený je podľa neho aj dopravca, spoločnosť Arriva, ktorá už nechala vydezinfikovať autobusy. Tie budú premávať v prázdninovom režime. V mierne obmedzenej forme bude fungovať aj Úrad NSK. „Máme usmernenie, podľa ktorého sa klienti nesmú voľne pohybovať v jeho priestoroch. Na vstupe sme nainštalovali aj špeciálny žiarič, ktorý ničí choroboplodné zárodky,“ dodal Belica.

Vo všetkých školách v pôsobnosti mesta Ružomberok od piatka rušia vyučovanie

Mesto Ružomberok ruší vyučovanie vo všetkých školách a školských zariadeniach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti už v piatok (13. 3.). Vyplynulo to zo štvrtkového mimoriadneho rokovania vedenia mesta. Samospráva tak reaguje na prijaté preventívne opatrenia, slúžiace na elimináciu nákazy novým koronavírusom. TASR o tom informoval hovorca ružomberského primátora Viktor Mydlo.

Bojnická nemocnica ruší pre nový koronavírus plánované operácie a hospitalizácie

Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach ruší od pondelka 16. marca plánované hospitalizácie a plánované operácie. Rozhodla sa tak v súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu. TASR o tom vo štvrtok informoval tamojší námestník liečebno-preventívnej starostlivosti (LPS) Milan Henčel.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke Jaroslav Baška

„Takisto sme obmedzili plánované a chronické ambulantné vyšetrenia, zameriavame sa len na ambulantné vyšetrenia, ktoré sú akútne, alebo sú neodkladné z hľadiska ďalšej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Henčel.

V nemocnici platí podľa neho zákaz návštev, obmedzil sa pohyb pacientov a príbuzných v zdravotníckom zariadení, zvýšila sa dezinfekcia plôch a rúk zdravotníckych zamestnancov.

„V prípade núdzového režimu zabezpečíme uvoľnenie lôžok predovšetkým na účely pacientov internistických odborov a na účely interných pacientov z Fakultnej nemocnice Trenčín, ktorá by sa pretransformovala na infekčné zameranie hospitalizácií pacientov s novým koronavírusom,“ ozrejmil námestník LPS.

Bojnická nemocnica rovnako navýšila zásoby dezinfekčných prostriedkov, liekov a potravín. „Na zháňaní špecifických osobných ochranných pracovných prostriedkov (respirátorov FFP3) intenzívne pracujeme,“ dodal Henčel.

Financie na zakúpenie respirátorov FFP3 v objeme 5000 kusov vyčlení pre nemocnicu jej zriaďovateľ Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), informoval po zasadnutí rozšíreného krízového štábu TSK predseda kraja Jaroslav Baška.

 Aj Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici odkladá naplánované chirurgické výkony

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, podobne ako iné zdravotnícke zariadenia na Slovensku, odkladá pre šírenie sa nákazy novým koronavírusom naplánované chirurgické výkony od 16. do 20. marca. Konštatovala to vo štvrtok pre TASR hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Zdôraznila, že toto opatrenie sa netýka akútnych stavov a onkologických pacientov.

„Vedenie nemocnice kontinuálne koordinuje bežnú prevádzku a prijíma rozhodnutia v súlade s rozhodnutiami zodpovedných orgánov,“ dodala Maťašeje.

Nemocnice v Trnave a Skalici obmedzujú pre nový koronavírus plánované operácie

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Skalica zrušila plánované hospitalizácie a plánované operácie. Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trnava sa obmedzili operačné výkony len na akútne stavy.

Rozhodli sa tak v súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu. „Vo Fakultnej nemocnici Trnava sú zakázané návštevy, ako aj sprevádzajúca osoba pri pôrode. Ďalej sa obmedzili operačné výkony len na akútne stavy z dôvodu prevencie a ochrany zdravia pacientov a zdravotníckeho personálu,“ uviedol pre TASR referent pre vzťahy s verejnosťou FN Trnava Matej Martovič.

FNsP Skalica okrem všetkých plánovaných operačných výkonov a hospitalizácií zrušila aj všetky plánované neakútne ambulantné vyšetrenia a kontroly. „Ošetrovanie akútnych stavov ostáva nezmenené. Toto rozhodnutie zatiaľ platí do 31. marca a je dané rozhodnutím krízového štábu nemocnice. O postupe pri náhradných termínoch budeme včas informovať,“ uviedla skalická nemocnica na sociálnej sieti.

V nemocniciach Žilinskom samosprávnom kraji zrušili plánované operácie a ambulantné zákroky

Plánované operácie a plánované ambulantné zákroky sú od štvrtka v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku zrušené v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou (NsP) Trstená, Dolnooravskej NsP Dolný Kubín a Liptovskej NsP Liptovský Mikuláš. Od pondelka (16. 3.) zrušia plánované operácie a plánované ambulantné zákroky v Kysuckej NsP Čadca. TASR o tom informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Ilustračné foto

„Nemocnice budú poskytovať iba bezodkladnú zdravotnú starostlivosť. Potrebujeme sa pripraviť na situáciu, kedy by mohlo dôjsť k zhoršeniu epidemiologickej situácie v regióne. Potrebujeme mať k dispozícii voľné lôžkové aj personálne kapacity,“ dodala Remencová.

Univerzitná nemocnica Martin obmedzuje plánované hospitalizácie aj operácie

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) v súvislosti s výskytom nového koronavírusu čiastočne zredukovala prevádzku. Podľa hovorkyne nemocnice Kataríny Kapustovej prijala UNM rad opatrení v záujme zabezpečenia starostlivosti o pacientov aj prípravy na možnosť vyššieho počtu pacientov s nákazou novým koronavírusom.

Cieľom priebežne aktualizovaných opatrení je prispôsobiť rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti súčasným personálnym kapacitám. „Tie sú aktuálne obmedzené v dôsledku neplánovaného výpadku personálu, ktorý musel ostať doma s deťmi po uzatvorení materských a základných škôl. Vzhľadom na tieto skutočnosti obmedzujeme do odvolania väčšinu plánovaných hospitalizácií, ako aj realizáciu plánovaných operácií. Objednaní pacienti budú o tejto skutočnosti informovaní naším zdravotníckym personálom,“ uviedla hovorkyňa UNM.

Jedným z opatrení, ktoré sa priamo dotklo pacientov, bolo presmerovanie ich vchádzania na urgentný príjem. „Zdravotnícky personál zistí cestovateľskú anamnézu pacienta a jeho sprievodu prostredníctvom videotelefónu. Pri podozrení na ochorenie COVID-19 pacienta odošle na infektologické pracovisko UNM. Cieľom tohto opatrenia je chrániť ostatných pacientov, ktorí prídu s inými náhle vzniknutými zdravotnými ťažkosťami,“ vysvetlila Kapustová.

„Ďalším opatrením je príprava reprofilizácie lôžok pre eventuálnu potrebu hospitalizácie pacientov s infekciou koronavírusom, ktorí môžu potrebovať špecializovanú zdravotnú starostlivosť v najbližších týždňoch,“ doplnila hovorkyňa UNM.

V záujme minimalizovania rizika prenosu nového koronavírusu na pacientov a zamestnancov obmedzila nemocnica aj prevádzku odborných ambulancií. „Pokiaľ pacienti plánovali návštevu niektorej z našich odborných ambulancií a ich zdravotný stav si nevyžaduje urgentné ošetrenie, mali by odložiť návštevu UNM do pominutia rizika koronavírusovej infekcie. O zmene režimu ambulantných hodín sa môžu informovať na našej webstránke alebo v callcentre,“ dodala Kapustová.

Režim v UNM podľa nej zahŕňa od 11. marca poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, zdravotnej starostlivosti onkologickým pacientom a zriedkavých, dlhodobo plánovaných výkonov spojených s krátkou hospitalizáciou. Ďalej poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ktorej dlhší odklad by mohol viesť k zhoršeniu stavu pacienta, zdravotnej starostlivosti špecifickej skupine pacientov, ktorých hospitalizácia minimálne vyťažuje kapacity a je poskytovaná v rámci Žilinského kraja len v UNM (detská psychiatria, detská rehabilitácia).

Nemocnice v Rimavskej Sobote a Rožňave zatiaľ nerušia operácie

Nemocnice Svet zdravia (SZ) v Rimavskej Sobote a Rožňave zatiaľ nerušia žiadne operácie. Pripravujú sa však aj na prípadný výnimočný pandemický stav. TASR o tom informovala komunikačná špecialistka siete SZ Jana Fedáková

„V tomto momente prevádzka nemocníc funguje v bežnom režime, a to aj vrátane plánovaných operačných výkonov. Na všetkých pracoviskách sa dodržiava prísny hygienicko-epidemiologický režim, zdravotníci sú v zmysle nariadení hlavného hygienika SR opakovane preškoľovaní v pravidlách pri kontakte s pacientmi s respiračnými ochoreniami,“ uviedla Fedáková.

Dodala, že všetky nemocnice SZ a polikliniky ProCare sa zároveň pripravujú aj na prípadný výnimočný pandemický stav a až do odvolania platí zákaz návštev na lôžkových oddeleniach.

Nemocnica Žiar nad Hronom funguje v bežnom režime vrátane plánovaných operácií

Prevádzka žiarskej nemocnice funguje aktuálne v bežnom režime, a to vrátane plánovaných operačných výkonov. Tomáš Kráľ, hovorca spoločnosti Svet zdravia, pod ktorú nemocnica spadá, informoval, že sa rovnako, ako aj ostatné nemocnice patriace do tejto siete a polikliniky ProCare pripravuje aj na prípadný výnimočný pandemický stav.

„Na všetkých pracoviskách sa dodržiava prísny hygienicko-epidemiologický režim, zdravotníci sú v zmysle nariadení hlavného hygienika SR opakovane preškoľovaní v pravidlách pri kontakte s pacientmi s respiračnými ochoreniami,“ podotkol Kráľ.

Vo všetkých nemocniciach platí až do odvolania zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Kráľ dodal, že od minulého týždňa funguje pre verejnosť na telefónnom čísle 02/32323838 nonstop infolinka v súvislosti s novým koronavírusom.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj