Bratislava 25. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Dvadsaťštyri klaunov spríjemňuje tento rok vianočnú atmosféru deťom, ktoré sú počas sviatkov hospitovalizované v deviatich nemocniciach na Slovensku. Dokopy zorganizovali na tohtoročné sviatky 17 klauniád. Informovala o tom Martina Dobšinská Novomestská z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors.

Ilustračné foto

“Veselé vianočné vizity zaženú smútok za domovom a rozžiaria oči chorým deťom, ktoré musia tráviť najkrajšie dni roka v nemocnici,” tvrdí. Podľa jej slov o tom svedčí aj príbeh Jany a jej malej dcéry Sáry. “Asi netreba vysvetľovať, aké sú pocity dieťaťa, ktoré sa teší na Vianoce v kruhu svojej rodiny a namiesto toho ich trávi v nemocnici na izolačke, bez možnosti návštevy,” povedala Jana. Klauni podľa nej spríjemnili Vianoce aj jej dcére, ktorú museli hospitalizovať práve na Vianoce, keďže dostala Noro vírus.

Poslaním Červeného nosa je podľa Dobšinskej Novomestskej prinášať radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú aj prostredníctvom klaunského umenia.

“V súčasnosti 61 zdravotných klaunov z Červeného nosa zrealizuje približne 200 klauniád mesačne. Pravidelne navštevujú hospitalizované deti v 43 nemocniciach a liečebných zariadeniach po celom Slovensku,” ozrejmila. Doplnila, že klauni navštevujú aj deti v domácej paliatívnej starostlivosti či v špeciálnych školách, ale aj dospelých pacientov a domovy dôchodcov. “Počas návštev snažia hospitalizované deti odpútať od strachu, napätia a  úzkosti spojenej nielen s liečbou, ale aj z neznámeho prostredia,” dodala.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj