Bratislava 13. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Hassene Dridi)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval štáty Európskej únie (EÚ), že by jeho krajina mohla prepustiť všetkých väzňov z teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorých zadržiava, a poslať ich do Európy. Reagoval tak na európske sankcie voči Turecku za vrty pri Cypre. Podľa českej novinárky Terezy Spencerovej celá deportácia väznených zahraničných teroristov z Daeš ale nejako „drhne“

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Ako prvého plánovalo Turecko vrátiť amerického džihádistu, lenže dotyčný sa „zasekol“ hneď na turecko-gréckej hranici.

Ďalších sedem teroristov, ktorí mali byť v pondelok prevezení späť do Nemecka, zostane nateraz, prinajmenšom do štvrtka, v Turecku „z technických dôvodov“.

Hoci podľa dostupných informácií malo v prvej fáze dôjsť k deportácii 25 teroristov, nie je zatiaľ vôbec jasné, či niekto v skutočnosti naozaj Turecko opustil.

Holandský súd medzitým rozhodol, že štát nemusí prijať späť 23 žien, ktoré sa pridali k Daeš, ale musí vziať späť iba ich 56 detí.

„Mimochodom, Sýria nemieni Európskej únii pomáhať pri identifikácii teroristov zamiešaných v radoch migrantov, kým EÚ ide proti Sýrii, či už vo sfére ekonomickej, bezpečnostnej alebo politickej,“ upozornila Spencerová v závere na slová sýrskeho prezidenta Baššára Háfiza al-Asada.

Turecký prezident pritom včera pred svojím odchodom do Spojených štátov vyhlásil, že Ankara bude naďalej posielať zahraničných bojovníkov IS do ich vlastí, a to aj napriek tomu, že ich odmietnu prijať. „Mali by ste prehodnotiť svoj postoj k Turecku, ktoré vo väzeniach zadržiava a v Sýrii kontroluje tak veľa členov IS,“ vyjadril sa turecký prezident.

EÚ v pondelok predstavila systém, na základe ktorého môže uvaliť sankcie na Turecko pre jeho nepovolené vrty na ťažbu plynu v Stredozemnom mori pri cyperskom pobreží.

Tatiana Stará

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj