Paríš/Bratislava 14. mája 2019 (HSP/Foto:Polícia Slovenskej republiky Facebook)

Ruská agentúra Sputnik prednedávnom zverejnila fotografiu dvoch smejúcich sa moslimov počas požiaru Parížskej katedrály Notre-Dame. Fotografiu prebrali aj mnohé alternatívne médiá. Hneď sa však toho chytili mainstreamové médiá, ktoré tvrdili, že podľa PolitiFact.com je táto fotka falošná a dvaja moslimovia, boli do fotografie umelo vložení. Dnes sa však ukázalo, že fotka je pravá

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke smejúci sa moslimovia počas požiaru Notre-Dame

Mainstreamové médiá často kritizujú alternatívne médiá zo šírenia HOAXov, no na tomto príklade môžeme vidieť, že aj samotní samozvaní poučovatelia robia to isté.

Mnohé nezávislé médiá zverejnili fotografiu z agentúry Sputnik ohľadom požiaru Parížskeho kostola Notre-Dame. Fotografia zachytáva dvoch smejúcich sa moslimov pred spomínanou katedrálou.

Obrázok najskôr bez titulku publikovala facebooková stránka Sputnik France v čase 21:37, neskôr ju začali zdieľať mnohé krajne pravicové stránky vo Francúzsku a USA.

„Moslimovia sa počas Veľkého týždňa smejú na tom, že plamene ničenia katedrálu Notre Dame,“ napísala americká pravicová autorka Pamela Gellerová o 22:45. Známa aktivistka kritizujúca islam má na Facebooku viac ako 1,3 milióna sledovateľov a tento príspevok bol následne zdieľaný 33 000-krát.

Americký web PolitiFact.com následne informoval, že fotka je podvrh. Redaktori totiž dali obrázok preskúmať expertom z Národného centra pre mediálnu forenznú analýzu, ktoré funguje pri Univerzite v Denveri. Tí tvrdili, že ak sa pozriete na pravé líce muža, ktorý na fotografii stojí vpravo, uvidíte niekoľko jasných znakov úpravy.

Mainstream však v zúrivej snahe za každú cenu očierniť svoju alternatívnu konkurenciu a zachrániť situáciu pustil do éteru informáciu, že táto fotografia je HOAX a že dvaja moslimovia boli z inej fotografie vystrihnutí a následne do tejto fotky s Notre Damom v pozadí vložení.

Z mainstreamových tvrdení sa však vykľula dezinformácia. Agentúra AFP totiž vyhľadala dvoch moslimov z danej fotografie, ktorí potvrdili jej pravosť.

V deň požiaru, 15. apríla sedeli dvaja priatelia v kaviarni v Paríži, keď ich na požiar Notre-Dame upozornil príspevok, ktorý si prečítali v mobilnom telefóne. Vybrali sa ku katedrále. Všade bol viditeľný dym a situácia vyzerala vážne.

Jeden zo študentov vysvetľuje: “Sme študenti architektúry, chceli sme na vlastné oči vidieť, čo sa deje,“ povedal muž, ktorého agentúra AFP označuje ako “S.”.

Muži “S. a J.” 45 minút sledovali oheň na streche Notre-Dame z južného brehu rieky Seina. Potom mužov požiadali policajti, aby opustili miesto kvôli bezpečnostnej hrozbe. Keď následne prekračovali červeno-bielu pásku na ulici Lagrange (v piatom parížskom obvode), okolo 18.00, v tomto momente vznikla fotografia, ktoré im neskôr spôsobila problémy.

“Keď sa pozeráte na požiar architektonických klenotov, nenechá vás to chladným“ Prečo sa dvojica S. a J. usmievala na rozšírenej fotografii? „Keď sme prechádzali cez policajnú pásku, dotkla sa mojej tváre. To spôsobilo úsmev,“ povedal S.

“Učili sme sa o Notre-Dame, fotili sme ju, študovali sme ju, a vytvorili sme jej 3D model, takže ako by sme sa mohli radovať z jej požiaru?“ Dodal. “Keď študenti architektúry, vidia horieť architektonické klenotov, nenechá ich to bez emócií.“

Aby preukázanie svoju úprimnosť, ukázal S. svoj smartfón novinárovi AFP,. Upozornil na správy, ktoré poslal príbuznému cez Snapchat: “Nemôžem tomu uveriť. Videl som pád veže,“ napísal v jednej z týchto správ.

Ich právny zástupca Boris Rosenthal povedal, že zaslal “asi pätnásť“ formálnych oznámení rôznym webovým stránkam kvôli porušovaniu práv v súvislosti s virálnou fotografiou, a argumentoval právom jednotlivca na zobrazovanie jeho podoby.

K fotografii sa opätovne vyjadril aj Sputnik France, ktorý fotografiu zverejnil prvotne bez komentára. Aktuálne zdôraznil, že „v žiadnom prípade Sputnik nenaznačil, že títo dvaja muži boli moslimovia, a ani to, že sa smiali kvôli ohňu“.

Chybu si priznal aj extrémne liberálny Denník N, ktorý to však urobil len v nenápadnej sekcii “minúta po minúte”, ktorá je ľahko prehliadnuteľná.

HOAX o “falošnej fotografii” priniesli aj ďalšie slovenské médiá, konkrétne televízia Markíza a denník SME.

Markíza na svojom internetovom portáli napísala článok s názvom “Vysmiati moslimovia pred horiacim Notre-Dame. Fotografia, ktorá sa šírila internetom, je falošná”

Denník SME vo svojom článku

” Klamlivá fotografia, ktorú prevzali ľudia z celého sveta, vrátane Slovákov, zobrazovala dvoch radujúcich sa moslimov, ktorí prechádzali popod policajnú pásku počas evakuácie okolia chrámu. Popis príspevku naznačoval, že by za katastrofu mohli byť zodpovední práve oni.

Klamlivý záber pochádzal z ruského štátneho webu Sputnik, ktorý dlhodobo figuruje v zoznamoch dezinformačných zdrojov. Upozornil na to portál Politifact, ktorý informoval aj o tom, že fotografiu pred publikovaním niekto upravil a vložil do nej práve dvoch smejúcich sa mužov.”

Dnes už vieme, že tá fotografia je pravá. Najhoršie na tom všetkom je však to, že tento HOAX o falošnej fotografii šírila aj Polícia SR na Facebooku, ktorá sa v poslednom čase snaží vyvracať HOAXy , no ako vidíme sama ich šíri :

“TÁTO FOTOGRAFIA JE HOAX

V súvislosti s požiarom Notre Dame sa objavilo viacero konšpiračných teórií smerujúcich k radosti moslimov z tejto katastrofy, prípadne o tom, že sami za ňou stáli. Táto fotografia bola zdieľaná po celom svete a má byt dôkazom uvedených tvrdení. Odborníci sa pre rôzne média vyjadrili, že ide o hoax, keďže muži boli do fotografie vložení.

Podľa oficiálnych francúzskych správ nič nenasvedčuje tomu, že požiar vznikol úmyselne. Podobné udalosti šíritelia dezinformácií využívajú na burcovanie nálad spoločnosti, aby vo vás vytvorili pocit strachu a ukázali vám spoločného nepriateľa – moslimov, ” napísala svojho času polícia SR.
Na tomto príklade môžeme pekne vidieť farizejstvo mainstreamových médií, polície SR, ale aj samozvaných “lovcov konspirácii” typu Smatana, ktorí napriek zjavným HOAXom ich milovaných médií ich nezaradia do zoznamu konšpirátorov.

Samuel Gdovin


Zdroj