Honkgong 21. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Vincent Yu)

Desaťtisíce demonštrantov vyšli v nedeľu do ulíc Hongkongu, a niektorí z nich zhanobili štátny znak Čínskej ľudovej republiky, v rámci protestov proti úradom pevninskej Číny, informovala agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto: na snímke protestujúci v Honkgongu

Demonštranti obsadili kľúčové oblasti, kde sídlia vládne a obchodné inštitúcie a neskôr sa presunuli ku kanceláriám, v ktorých má zastúpenie centrálna vláda vedená Komunistickou stranou Číny. Protestujúci podľa AP na budovy hádzali vajcia a bezpečnostné kamery postriekali farbou. Štátny symbol Číny nachádzajúci sa nad vchodom do budovy postriekali čiernym atramentom.

Rozsiahle protesty sa v Hongkongu začali minulý mesiac. Vyvolal ich kontroverzný zákon o extradícii, ktorý by umožnil hongkonským úradom vydávať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu orgánom v pevninskej Číne. Obyvatelia opakovane vychádzajú do ulíc, aby protestovali proti politike správkyne Carrie Lamovej.

Protestujúci Lamovú minulý víkend opäť žiadali, aby schvaľovanie sporného zákona o vydávaní páchateľov trestných činov do Číny nielen pozastavila, ale aj stiahla.

Demonštranti tento víkend zopakovali päť bodov svojho manifestu, v rámci ktorého žiadajú volebné právo pre všetkých obyvateľov Hongkongu, stiahnutie obvinení proti účastníkom protestov a rozpustenie hongkonskej Legislatívnej rady. Takisto chcú, aby zrážky medzi políciou a demonštrantami prestali byť označované za “vzburu”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj