Bratislava 23. novembra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) vyrukovalo s vyhlásením, v ktorom ubezpečuje všetkých vodičov, že benzín 95 E10 je štandardný benzín a nejde o žiadny pofidérny experiment. Máme sa vraj zmieriť s tým, že terajší benzín Natural 95 už nevyhovuje nárokom a požiadavkám Bruselu, odkiaľ nám poslali nové direktívy ohľadne ochrany životného prostredia. Takmer dvojnásobné zvýšenie podielu biozložky v novom benzíne E10 by podľa predstáv bruselských eurobyrokratov malo prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Bohužiaľ, opak je pravdou a problémom nie je iba zvýšenie spotreby pohonných látok, zníženie výkonu motorových vozidiel a riziko poškodenia motorových jednotiek starších modelov áut, na čo upozornila Európska asociácia výrobcov vozidiel ACEA. Oveľa horšie dôsledky bude mať direktíva EÚ na slovenské poľnohospodárstvo, ktoré je už aj tak zdevastované predimenzovanými pestovaním repky olejnej. Dramatické odčerpávanie živín z pôdy bez tradičnej obnovy organickej hmoty s využitím maštaľného hnoja mení poľnohospodársku pôdu na jalovú masu bez prirodzeného života, ktorá oveľa rýchlejšie stráca vlhkosť a ľahšie podlieha veternej aj vodnej erózii. Jesenné prívaly dažďov opakovane vyplavujú obce pod svahmi, na ktorých bola zasiata repka olejná.

Táto plodina predstavuje obrovskú záťaž pre pôdny fond Slovenskej republiky. Megalomanské rozširovanie osevnej plochy repky olejnej mení charakter a narúša biodiverzitu krajiny, ktorá začína pripomínať žltú šachovnicu. Pritom je všeobecne známe, že táto plodina nadmerne vyčerpáva pôdu a znižuje jej úrodnosť, nehovoriac o tom, že na výrobu litra bionafty z repky sa spotrebuje viac než liter klasickej nafty do traktora, ktorý tú repku obhospodáruje.

Ďalší problém, ktorý bruselskí eurobyrokrati a ich nadšení pritakávači zo slovenských proeurópskych štruktúr nevidia, alebo úmyselne ignorujú, je katastrofálny dôsledok extenzívneho pestovania repky olejnej na faunu a osobitne populáciu včiel, ktorá rapídne ubúda. Včelári už roky bijú na poplach, že dramatický úbytok včiel a čmeliakov v celej Európe má na svedomí práve postrek lánov repky olejnej. Hovorí sa dokonca o zombie apokalypse týchto kritických opeľovačov, na ktorých je životne závislá pôvodná vegetácia.

Masaker európskej populácie včiel v mene mantry eurobyrokratov o znižovaní uhlíkovej stopy sparevádzajú tragikomické nápady, podľa ktorých by vraj včelári mali preventívne svoje včely zatvárať v úľoch v čase, kedy sa aplikuje postrek repky olejnej. Technokrati z eurokomisie zrejme netušia, že včely nie sú sliepky, ktoré by bolo možné podľa potreby zavrieť v kuríne a zber nektáru je kontinuálna aktivita, ktorá sa nedá naplánovať direktívou z Bruselu.

Prízrak žltej smrti pritom ohrozuje nielen opeľovačov, ale aj ďalšie voľne žijúce zvieratá a živočíchy. Semeno repky olejnej obsahuje okrem iného aj kyselinu erukovú, čiže nenasýtenú mastnú kyselinu s preukázaným negatívnym účinkom na živočíšny organizmus. U pokusných zvierat, ktoré boli kŕmené stravou bohatou na kyselinu erukovú bolo dokázané riziko poškodenia myokardu, pečene, narušenie oxidatívnej fosforylácie a negatívne pôsobenie na rast mláďat. Toxické účinky repky olejnej na divokú zver umocňujú látky v jej listoch, ktoré na zvieratá pôsobia ako droga. Zmätené zvieratá strácajú zábrany, prestávajú sa báť ľudí a v stave omámenia často končia pod kolesami áut.

Doslova zločinecká politika EÚ, ktorá členským štátom direktívne vnucuje monokultúrne pestovanie repky olejnej, má teda za následok nielen prievan v peňaženkách slovenských šoférov, ale aj totálnu degradáciu slovenského poľnohospodárstva a devastáciu našej flóry a fauny. Obeťou ignorantskej politiky EÚ a jej slovenských prisluhovačov sa tak stáva celý ekosystém, ktorý sa nedokáže brániť pred vyčíňaním bruselských šialencov.

Gabriel Gačko

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj