Washington 26. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Podľa správy Amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb môže koronavírus zostať na rôznom povrchu 17 dní. Špecialisti študovali prípady ochorenia COVID19 na troch výletných lodiach. Publikácia uvádza, že lode sa často stávajú živnou pôdou pre infekčné choroby kvôli obmedzenému priestoru, v ktorom sa nachádzajú cestujúci z rôznych krajín

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Po prehliadke výletnej lode Diamond Princess, kde sa vo februári nakazilo viac ako 700 ľudí koronavírusom, vedci dospeli k záveru, že pôvodca COVID19 môže prežiť dlhšie ako dva týždne. Napríklad na tejto lodi SARSCoV2 objavili 17 dní potom, čo cestujúci opustili všetky kabíny.

Súčasne materiál zdôrazňuje, že doteraz nie je známe, či sa niekto z hostí Diamond Princess nakazil z infikovaných predmetov.

Diamond Princess vyplávala z Jokohamy 20. januára a vrátila sa do prístavu 3. februára. Po niekoľkých dňoch loď umiestnili do karantény na dva týždne kvôli čínskemu občanovi, ktorý ochorel koronavírusom. Na palube lode bolo 3 711 ľudí, z ktorých 712 ochorelo a desať zomrelo.

Hlavné príznaky a nádej na liek

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí o dvoch hlavných príznakoch nového koronavírusu. Ide o veľmi sťažené dýchanie so suchým kašľom a vysokou horúčkou. Ostatné príznaky môžu svedčiť aj o iných infekciách, povedala Melita Vujnovićová, zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie v Rusku. Napríklad nádcha sa vyskytuje veľmi zriedka.

Medzitým vo Francúzsku úspešne otestovali liek proti koronavírusu. Išlo o kombináciu dvoch existujúcich látok hydroxychlórochínu a azitromycínu. O výsledkoch informoval časopis International Journal of Antimicrobial Agents.

Testy prebiehali v infekčnej nemocnici Méditerranée Infection v Marseille. Zúčastnili sa ich dospelí pacienti, ktorí buď mali príznaky COVID19 alebo koronavírus SARSCoV2 vo vzorkách odobratých z nosohltana.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj