Bratislava 1. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany SNS Andrej Danko v nedeľu odletel na pracovnú cestu do Moskvy, kde dnes začalo medzinárodné fórum Rozvoj parlamentarizmu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Andrej Danko

Pri dnešnom otvorení fóra Danko uviedol, že Slovensko má radosť z toho, že sa Rusko môže opäť plne zúčastňovať akcií Rady Európy.

“Som rád, že európski poslanci pochopili, že bez dialógu s Ruskou federáciou nie je možné vyriešiť vážne témy našej doby. Bolo mi potešením, že Rusko, a ja mu k tomu blahoželám, sa opäť môže plne zapojiť do práce Rady Európy,” povedal Danko.

Okrem účasti na fóre Rozvoj parlamentarizmu by sa mal Danko stretnúť aj s predsedníčkou Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruska Valentinou Matvijenkovou a s prezidentom republiky Tatarstan Rustamom Minnichanovom.

Po stretnutí s ministrom obchodu a priemyslu Ruskej federácie pánom Denisom Manturovom a slovenskými podnikateľmi Danko uviedol aj na parlamentnom fóre, že sankcie voči Rusku nemajú význam.

“Obchodná bilancia Nemecka s Ruskom rastie a slovenské firmy strácajú zbytočne čas. Je potrebné chodiť do Ruska a hľadať nové príležitosti. Najmä spolupráca v automobilovom priemysle má veľký potenciál, keďže niektoré automobilky sťahujú časť výroby do Ruska,” zverejnil predseda parlamentu na sociálnej sieti.

Neľahký návrat Ruskej federácie do PACE

V noci na utorok po deväťhodinovom rokovaní prijalo zhromaždenie rezolúciu a pozvalo ruskú delegáciu na účasť v júnovom zasadnutí, aj keď spochybňovanie právomocí delegácie je stále v hre. Dokument tiež uvádza, že právo delegácií, hlasovanie a vystupovanie nepodlieha sankciám.

Potom Rusi prvýkrát od roku 2016 podali prihlášku na potvrdenie právomocí v PACE. V utorok však ukrajinskí a gruzínski poslanci proti právomociam novej delegácie Ruska protestovali. Rozhodli, že v priebehu 24 hodín bude pripravená správa o právomociach ruských poslancov, ktorú vypracuje monitorovací a regulačný výbor.

Uviedli, že na základe pravidiel zhromaždenia sa v takýchto prípadoch môže delegácia zúčastniť rokovania, ale nemôže hlasovať.

V Moskve oznámili, že sa ruská delegácia nebude zúčastňovať rokovaní, až kým jej nebudú obnovené všetky právomoci. V prípade aj najmenších sankcií Rusi opustia Štrasburg.

Nakoniec PACE prijalo uznesenie, v ktorom potvrdilo právomoc ruskej delegácie v plnom rozsahu.

Andrej Danko a rusko-slovenské vzťahy

Predseda Národnej rady SR, Andrej Danko, považuje za jednu z najdôležitejších úloh maximálnu podporu rozvoja a posilňovania vzťahov Slovenska s Ruskom, a preto je častým návštevníkom krajiny.

Danko sa domnieva, že ekonomická diplomacia je spätá s aktivizáciou slovensko-ruských medziparlamentných vzťahov. Preto inicioval obchodnú misiu slovenských podnikateľov do Ruska.

Danko zároveň vyvrátil nedávnu nepravdivú správu ohľadom vzťahu medzi Slovenskom a Ruskom. Niektoré médiá totiž uviedli, že delegácia Slovenska kvôli Ruskej federácii opustila zasadnutie PACE. Ale Danko a vedúci slovenskej delegácie na zasadnutí PACE Ľuboš Blaha zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôraznili, že väčšina členov slovenskej delegácie v pondelok na zasadnutí PACE hlasovala pre návrat práv delegácii Ruska, proti hlasoval iba jeden jej člen, Martin Poliačik.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj