Bratislava 8. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Susedská politika Európskej únie by po nástupe novej Komisie mala byť strategickejšia, pružnejšia, konzistentnejšia a súdržnejšia. Na stretnutí zástupcov národných parlamentov EÚ v Rakúsku to uviedol predseda NR SR Andrej Danko. Ako informoval jeho hovorca Tomáš Kostelník

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS)

Danko sa v prejave venoval západnému Balkánu, ale aj projektu Východného partnerstva a medzináboženskému dialógu. Dnes sa vo Viedni stretli predsedovia národných parlamentov, dôvodom je, že Rakúsko momentálne predsedá Rade EÚ. Nová Európska komisia sa začne kreovať po májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Pokiaľ ide o európsku perspektívu krajín západného Balkánu, Dankovi v procese chýba politický náboj. “Do krajín západného Balkánu musíme vysielať jasný a presvedčivý signál spolupatričnosti a spoločnej vízie pre budúcnosť. V tejto súvislosti ma teší, že Severné Macedónsko po 27 rokoch dosiahlo historický prelom vo vzťahoch s Gréckom a vytvára tak novú, pozitívnu situáciu nielen pre seba, ale aj pre ostatné krajiny západného Balkánu. Jasná perspektíva členstva v Únii, ktorá je založená na zdieľaných hodnotách a dodržiavaní spoločných štandardov, je tou najlepšou motiváciou pre pokračovanie reformných a modernizačných procesov v krajinách, ktoré o členstvo majú záujem,” povedal Danko. Pripomenul, že západný Balkán je strategickým regiónom aj z hľadiska bezpečnosti. Domnieva sa však, že na druhej strane už vládne pocit frustrácie z toho, že reformné zmeny sa dejú pomaly.

Projekt Východného partnerstva onedlho oslávi svoje desiate výročie. Je to príležitosť nielen na bilanciu, ale aj posilnenie a zatraktívnenie. “Na jednej strane platí náš záväzok podporovať partnerov. Na druhej strane od nich očakávame dôkladné reformy a podporu hodnôt a princípov, na ktorých je založená Európska únia. Dnes preto potrebujeme realistické zhodnotenie doterajších výsledkov, oveľa dôležitejšie však je pozrieť sa za horizont roku 2020 a povedať si, ako treba napredovať aj do ďalšej dekády a čo reálne chceme s krajinami Východného partnerstva dosiahnuť,” povedal Danko.

Zároveň si musíme podľa neho priznať, že Východné partnerstvo sa stalo viacrýchlostným programom a perspektíva členstva niektorej zo šiestich krajín nie je momentálne na programe dňa. V tomto projekte sú zastúpené EÚ, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.

Danko sa vo svojom prejave odvolal aj na pápeža Františka. Za príklad dal medzináboženský dialóg. “Takéto zbližovanie sa prostredníctvom dialógu práve napomôže eliminovať radikálne elementy a vytvorí prostredie tolerancie, spoločného spolunažívania a napredovania,” uviedol šéf slovenského parlamentu. Okrem toho sa Danko vo svojom dnešnom prejave venoval aj južnému susedstvu, digitálnej agende či globálnym a bezpečnostným výzvam.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj