Bratislava 22. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) rešpektuje rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku nevymenovať nových ústavných sudcov, kým nebude mať k dispozícii ich potrebný počet. Dohody v koalícii sa podľa neho nerodia ľahko. Dodáva, že zodpovednosť v tejto situácii má okrem koalície aj opozícia a prezident. Podľa vlastných slov sa bude snažiť, aby ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov bola na júnovej schôdzi

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke vľavo predseda NR SR Andrej Danko (SNS) a podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd)

Nevymenovať ústavných sudcov je podľa Danka právom prezidenta. Pripomína, že nikdy sa nepodarilo vybrať všetkých ústavných sudcov na prvýkrát. “Myslím si, že prezidentská kancelária má v tomto momente dostatočný počet kandidátov na to, aby obsadila ďalšie miesta na Ústavnom súde, ale, samozrejme, rešpektujem rozhodnutie prezidentskej kancelárie a urobím všetko pre to, aby sme v ďalších kolách zvolili potrebný počet,” uviedol s tým, že Ústavný súd SR je funkčný a treba sa sústrediť na “skutočné a vážne problémy, ktoré trápia túto spoločnosť”.

Konsenzus v koalícii sa podľa šéfa parlamentu nerodí ľahko, upozorňuje tiež na rokovania v opozícii. “Garantujem vám, že opozičné strany si nesadli ani raz spolu a zodpovedne k výberu ústavných sudcov. Odmietam, aby táto zodpovednosť bola dávaná len vo vzťahu k nám. Vyriešili sme v minulosti iks problémov, ktoré ľudia nevnímali a brali ich ako samozrejmosť,” pripomenul s tým, že zodpovednosť je aktuálne na pleciach opozície, koalície, ale aj prezidentskej kancelárie. “Ak bude každý vidieť len svoje, tak ústavní sudcovia nebudú zvolení nikdy,” doplnil.

Danko ešte nevedel povedať, kedy bude ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov. “Pokúsim sa to zosúladiť, aby sme to stihli k júnovej schôdzi. Musíme sa poučiť z tých procesov a chýb, ktoré vznikajú v procese voľby,” pripomenul.

Most-Híd: Poslanci prezidentovi nateraz poslali 12 mien, na rade je hlava štátu

Poslanci prezidentovi nateraz poslali 12 mien kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR. Rad je na hlave štátu. V reakcii na slová Andreja Kisku, že vymenuje ústavných sudcov, až keď bude mať potrebný počet kandidátov, to povedala hovorkyňa koaličnej strany Most-Híd Klára Debnár.

“Na stole má kvalitných kandidátov, ak si splní svoju povinnosť, Ústavný súd čoskoro môže mať desiatich ústavných sudcov. Parlamentná história sa opakuje. Rokovania v súvislosti s voľbou ústavných sudcov ani dnes nie sú jednoduchšie ako počas vlády Ivety Radičovej,” skonštatovala.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj