Bratislava 7. februára 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Politická dohoda v prípade voľby kandidátov na ústavných sudcov neexistuje. Hlasovanie, ktoré bude zrejme tajné, môže priniesť prekvapenia. Povedal to predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) s tým, že voľba by mohla byť v piatok (8. 2.) dopoludnia. Je pripravený poslať prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi aj neúplný zoznam kandidátov. Parlament má predložiť 18 mien

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Andrej Danko

“Je tu 39 kvalitných mien, ale nedošlo k prieniku mien. Pre nás samých bude výsledok hlasovania prekvapením,” povedal na tlačovej konferencii v parlamente Danko s tým, že dohoda nie je. “Neexistuje žiadna politická dohoda v tejto oblasti, mrzí ma spolitizovanie tohto procesu,” doplnil.

“Ak by sa skončila dnes rozprava, prvé kolo voľby by mohlo byť v piatok o 11. hodine,” uviedol Danko. Verí, že sa podarí zvoliť 18 kvalitných kandidátov. Je však pripravený predložiť prezidentovi Kiskovi aj neúplný zoznam kandidátov, teda nie všetkých 18 mien.

Nepovedal, či SNS bude hlasovať za predsedu Smeru-SD a expremiéra Roberta Fica. Myslí si však, že bývalí premiéri ako Robert Fico či Mikuláš Dzurinda si zaslúžia dôstojné správanie.

Úlohou poslancov je vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúkne parlament prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí nahradia tých dosluhujúcich. Spolu je na ústavnom súde 13 sudcov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj