Bratislava 10. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Včera sa opoziční poslanci opätovnom pokúsili otvoriť mimoriadnu schôdzu, na ktorej chceli vysloviť nedôveru premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Čo sa im ale nakoniec nepodarilo. Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) neskôr vyhlásil, že mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej má byť niekto odvolávaný, sa nedá vyhnúť

Danko zároveň pripomenul, že návrh na vyslovenie nedôvery Pellegrinimu bude posledným bodom riadnej schôdze pléna, ktorá sa začína v utorok 10. septembra.

Potom tiež dodal, že koalícia bola pripravená doplniť hlasy opozičných poslancov, ktorí sú ospravedlnení riadne. Za pondelkové neotvorenie schôdze sú podľa Danka zodpovední poslanci, ktorí sa pod jej iniciovanie podpísali, ale nakoniec neprišli. Konkrétne išlo o poslanca Vladimíra Slobodu (SaS) a Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý sa v tej dobe nachádzal v zahraničí. “Keby tu Kollár bol, táto schôdza je.”

Vo videu z tlačovej konferencie, ktoré uverejnila televízie TA3, Danko reagoval aj na otázky novinárov. Pri jednej z nich, keď sa ho novinárka opýtala koľko stojí rokovací deň, Danko uviedol, že to dá vyčísliť a zároveň dodal, že by to dal zosobniť Kollárovi.

“Rád by som to dal zosobniť Borisovi Kollárovi. Z hľadiska toho, že je na výlete, že si užíva a keby bol tak dobrý, nech to zaplatí: že sú tu všetci ministri, že je tu celé vedenie národnej rady, všetci poslanci. Myslím si, že títo páni poslanci, o ktorých som hovoril, by to mali zaplatiť.”

“Schôdza bola riadne zvolaná, nikde však nie je napísané, že za lajdáckosť alebo nekonanie opozičných poslancov môže koalícia. Alebo že je koalícia povinná dodávať hlasy opozícii,” pripomenul Andrej Danko.

Predseda parlamentu tiež podotkol, že si Kollár neplní svoje povinnosti a na miesto toho si vylepšuje svoje PR v zahraničí tak, že zneužíva niekoho príbeh. “Pán poslanec Pčolinský mi povedal, či ja dám 20 tisíc predmetnej osobe, ktorá je v Amerike. Povedal som nech mi dajú číslo účtu a pomôžem tomu dieťaťu. Ale v živote by som nezneužíval schôdzu NR na svoje osobné PR. Berú veľmi slušné platy a mali tu byť.”

V závere sa ešte vyjadril aj ku komunikácií so stranou Smer-SD, ktorú označil za konštruktívnu. “My sme tu na to aby sme riešili problémy ľudí. A dnes som mal na koaličnej rade ten pocit.”

Baška a Sólymos: Ak sa niekto podpíše pod mimoriadnu schôdzu, má na ňu prísť

Ten, kto sa podpíše pod zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, má na ňu prísť. Myslí si to aj minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) i poslanec NR SR za koaličný Smer-SD Jaroslav Baška.

„Ukázalo sa, ako vážne to myslia poslanci, ktorí sa pod mimoriadnu schôdzu podpísali. Ani dnes, ani v piatok tu niektorí poslanci neboli. Tu je vidieť, že ten podpis im nestojí za to, aby na ňu prišli,” uviedol pred novinármi Baška.

Podľa Sólymosa je pre ministrov neotvorenie mimoriadnej schôdze strata času. „Boli sme tu dnes, aj v piatok. Všetky stretnutia som najprv prehodil z piatka na pondelok a teraz z pondelka na utorok. Mali za mnou prísť starostovia, ale teraz sa to odsúva,” povedal včera novinárom šéf envirorezortu.

Zdroj