Dunajská Lužná 28. januára 2020 (HSP/Foto:DM)

Kandidát KDH s číslom 89 je riaditeľom Domovského vzdelávacieho centra pre mladých dospelých po odchode z detského domova. Je synom bývalého veľvyslanca v Taliansku Jozefa Mikloška. Prečo sa rozhodol kandidovať za KDH? Súhlasí s prípadnou koalíciou s liberálnymi stranami? Čo podľa neho spôsobilo trieštenie kresťanských politikov? Ak mu občania prejavia dôveru, predloží zákon na ochranu detí? Na naše otázky odpovedal Daniel Mikloško, kandidát na poslanca NR SR

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Daniel Mikloško

Čo bolo dôvodom, že ste sa práve v aktuálnych voľbách rozhodli kandidovať na post poslanca NR SR?

V Dunajskej Lužnej, kde som riaditeľ Domovského vzdelávacieho centra pre mladých dospelých po odchode z detského domova, som členom KDH, aj miestnym poslancom, členom skupiny Fungujúca Lužná. Aj keď v miestnom zastupiteľstve má KDH väčšinu, pochopil som, že niektoré veci sa dajú presadiť iba z vyšších fór.

Keď ma miestne KDH a okres Senec navrhol na kandidátku a Krajská rada KDH ma dala na 2. miesto, dúfam, že po zázrakoch z roku 1989, aj číslo 89 sa môže presadiť.

Prečo práve za stranu KDH?

Celá rodina je od revolúcie orientovaná na KDH. Strýko Marián bol zakladajúcim členom KDH, aj krajským tajomníkom. Otec Jozef bol na prvom zasadaní Rady KDH zvolený za podpredsedu pre zahraničie, neskôr bol z KDH v rôznych vysokých funkciách. Strýko František začal vo VPN, po jeho rozpade vstúpil do KDH a bol tam ako poslanec až do roku 2008.

Doma som býval svedkom mnohých diskusií, som presvedčený, že v KDH bolo a je väčšina čestných a až príliš skromných ľudí.

Ak by Vám občania SR prejavili dôveru, čo by bolo Vašou hlavnou agendou v parlamente? Aké zmeny a akým spôsobom by ste chceli dosiahnuť?

Mojim hlavným záujmom sú sociálne veci, rodina, mládež, školstvo, kultúra a šport. Všetko závisí od toho, či bude KDH v koalícii alebo opozícii. V opozícii sme už dlho, iba v koalícii sa dajú veci ovplyvniť. Tie zmeny si nechám na ďalšiu otázku, ale metódy práce sú jasné: vystupovania vo výboroch a v plenárnych rozpravách, interpelácie, otázky na ministrov, spolupráca pri návrhoch zákonov.

Vy sa venujete najmä sociálnej práci. Aké urgentné zmeny si vyžaduje práve táto oblasť?

Kľúčová je podpora detí, mládeže a rodín, aj na seniorov nemožno zabudnúť. Ďalšie zásady by mohli byť: výhodné mladomanželské pôžičky, nájomné sociálne byty, za každé dobre vychované dieťa umožniť matke o pol roka skorší odchod do dôchodku, 2% z daní z príjmu fyzických osôb by sa mohli venovať aj rodičom na dôchodku. Aj podpora asistentov v rómskych osadách by bola veľmi dôležitá.

Vzdelanie, zdravotná starostlivosť a kultúra by mala byť ľudským právom všetkých. Sociálne učenie cirkvi by sa malo viac presadzovať v spoločnosti. Parlamentné voľby by sa mali konať po viacerých obvodoch Slovenska.

Prieskumy zobrazujú preferencie KDH rôzne, raz stúpajú, inokedy klesajú. Ako vnímate aktuálnu kampaň? Jej turbulencie sú pre KDH prospešné?

Prieskumom, ktorých je veľa, neveľmi verím. Sú obrazom nálad na Slovensku, kde mesiac pred voľbami veľa ľudí nevie, koho by malo voliť. Aj médiá k tomu prispievajú, keď všetko spochybňujú a vyťahujú do titulkov na odpútavanie pozornosti často nepodstatné senzácie, ktoré sú zaujímavé tri dni. Ako možno voliť kandidátky, ktorých kandidáta č. 1 nikto nepozná?

Kampaň som v minulosti nezažil, na teraz u KDH oceňujem, že volebný štáb podporuje a kontaktuje aj kandidátov na vysokých číslach.

Ako vnímate súčasné rozdelenie kresťanských kandidátov, keďže časť bývalého KDH je na kandidátke OĽaNO a časť na ĽSNS? Čo podľa Vás mohlo zabrániť uvedenému triešteniu?

Kresťania, skutoční a aj iba papieroví – zvykoví, sú na mnohých kandidátkach strán. Ak ich mám voliť, musím ich poznať, ich čestnosť, názory, vzdelanie, schopnosti, pracovitosť. Všetci kresťanskí orientovaní kandidáti sa mali zjednotiť v jednej strane. Ak sa to nestalo, je to vina všetkých, každý k tomu prispel svojím podielom. KDH je tu najdlhšie, ono to malo zorganizovať, bolo na to dosť času.

Ak by ste sa stali poslancom, súhlasili by ste s vytvorením koalície s liberálnymi stranami?

Mrzí ma to, ale nesúhlasil by som. V hodnotových otázkach, bez ktorých sa život rýchlo stane džungľou, sme na opačných stranách bariéry. Mesiac po voľbách by boli ich témy na stole a bolo by po koalícii. Som plne za slobodu človeka, ale nesmie ňou ohrozovať iných ľudí a musí sa riadiť svojím svedomím, ktoré má vpísané do srdca.

Uvažuje po prípadnom zvolení o predložení zákona na zlepšenie ochrany nenarodených detí?

Tých pokusov bolo veľa, vždy sa to zmiešalo s politikou a výsledok bol nulový. Je hanbou, že u nás platí temer bez zmien starý potratový zákon z čias totality. Po voľbách by mala vzniknúť komisia zo všetkých parlamentných strán, ktorá by na zmene tejto legislatívy pracovala. 1,4 milióna Slovákov, ktorí sa nemohli narodiť je katastrofou. Bol som prekvapený, že prezident Trump sa práve zúčastnil na americkom Pochode za život s výborným prejavom, ktorý veľké auditórium 23-krát prerušilo potleskom. Prvú vetu povedal: „Chcem brániť práva dieťaťa, narodeného aj nenarodeného, aby splnilo svoj Bohom daný potenciál.“

Zuzana Franková

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj