Washington 26. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Andrew Caballero-Reynolds/Pool via AP,Torden)

Spojené štáty zaviedli nové reštriktívne opatrenia ohľadom zákonu o nešírení zbraní hromadného ničenia v Iráne, Severnej Kórei a Sýrii. A na ich zozname sa nenachádza len Rusko

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Minister zahraničia Mike Pompeo informoval, že pod obmedzenia sa dostalo celkom 13 zahraničných organizácií a jednotlivcov v Rusku, Číne, Iraku a Turecku. Minister ale nespresnil, aké ruské spoločnosti či fyzické osoby zaradili na čiernu listinu.

Zároveň diplomat uviedol, že sa zaviedli reštriktívne opatrenia proti piatim čínskym a tureckým spoločnostiam a jednotlivcom kvôli obvineniu z podpory iránskeho raketového programu. Ďalšieho čínskeho občana obvinili z dodávania produktov dvojakého použitia pre pakistanský zbrojný program.

Zákon o nešírení zbraní hromadného ničenia v Iráne, Severnej Kórei a Sýrii ustanovuje zákaz odovzdávania takýchto technológií krajinám, ktoré prispievajú k tvorbe jadrových, chemických, bakteriologických zbraní, a tiež prostriedkov ich dodávok.

Už zavedené sankcie

Už skôr informoval Washington o tom, že zaviedol sankcie voči rade zahraničných fyzických a právnických osôb kvôli porušeniu národnej legislatívy o nepoužívaní zbraní hromadného ničenia. Vtedy sa na čiernu listinu dostali ruské, iránske, severokórejske a čínske štruktúry, a tiež organizácie z Turecka a SAE.

Medzi ruskými organizáciami, ktoré vtedy spadali pod sankcie, bolo napríklad vzdelávacie centrum protilietadlových raketových vojsk v Gatčine, 18. hlavný vedecký výskumný ústav ministerstva obrany v Kursku, vývojová agentúra na výrobu strojov v Tule, 183. gardový protilietadlový raketový pluk a vedecký výrobný koncern Barlo.

Uvádzalo sa, že sa celkovo na zoznam dostalo 28 štruktúr. Podľa mienky americkej vlády tieto organizácie určitým spôsobom pomáhali Iránu, Sýrii alebo KĽDR vo vývoji okrídlených alebo balistických rakiet.

Výzva k Severnej Kórei

Na začiatku minulého roka vyzvala v súvislosti so zbraňami hromadného ničenia Európska únia a Združenie národov juhovýchodnej Ázie, aby sa takýchto zbraní zbavila Severná Kórea. Kóreu vyzvali, aby úplne, kontrolovane a nezvratne zničila všetky zbrane a ďalšie zbrane hromadného ničenia, balistické rakety a s tým spojené programy a objekty v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady.

Zároveň ministri zahraničných vecí krajín vyzvali Kóreu k tomu, aby sa vrátila čo možno najrýchlejšie k Zmluve o nešírení jadrových zbraní a garanciám Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vrátane spolupráce so systémom monitoringu.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj