Praha 23. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Natalia Seliverstova)

Po dianí okolo BIS portál Českého rozhlasu aktuálne priniesol informácie o tom, že česká civilná rozviedka- Úrad pre zahraničné styky a informácie (ÚZSI) ohrozila svojich agentov a ďalších spolupracovníkov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Portál irozhlas.cz zverejnil informácie o tom, že česká civilná rozviedka neustrážila informácie o jednom zo svojich sídiel. Vďaka tomu je možné získať zoznam spoločností, slúžiacich ako krytie, a to vrátane mien niektorých ich spolupracovníkov.

Stalo sa tak vďaka povýšeniu jedného z príslušníkov ÚZSI do vedúcej pozície, keď na tlačovej konferencii člena vlády zverejnili jeho meno. Rozviedka podľa informácií rozhlasu nezahladila jeho minulosť. A práve vďaka stopám z minulosti bolo možné odhaliť značnú časť spravodajskej siete českej rozviedky. Všetko sa točí okolo domu v pražských Dejviciach, ku ktorému osoba mala v minulosti vzťah. Tam sídliť agentúra užšie.

Verejne prístupné záznamy v živnostenskom registri tak môžu doviesť prakticky kohokoľvek k tajomnému domu v odľahlej a pokojnej časti pražských Dejvíc, napísal Český rozhlas s tým, že práve tento dom mal zostať mimo pozornosti ľudí, ale namiesto toho teraz odhalili jeho adresa, ale tiež všetky firmy aj všetci ľudia, ktorí v nej sídlia.

Nehľadiac na informácie, ktoré portál priniesol, neuvádza presnú adresu spomínaného domu, ktorý je vraj na prvý pohľad podozrivý. Všetky jeho okná sú vraj zakryté žalúziami, na streche domu sa nachádzajú satelity, antény a celý obvod domu stráži veľké množstvo bezpečnostných kamier.

Jedna je dokonca aj na komíne, napísal rozhlas a dodal, že na základe jeho vlastného vyšetrovania  ísť o časť českej rozviedky, ktorá sa špecializuje na oblasť Balkánu.

Sídlia v ňom ľudia, zameraní na balkánske krajiny, cituje Český rozhlas svoj zdroj z prostredia spravodajských služieb. K týmto účelom sa vraj dom využíva už od 90. rokov.

Portál zmieňuje, že detailná analýza verejne dostupných zdrojov umožňuje odhaliť celú štruktúru firiem a ľudí, ktorí v nich pôsobia.

Napríklad, podnikateľ s iniciálami J. S. Ten je písaný v dvoch, dejvických firmách, ale zároveň pôsobí v niekoľkých ďalších registrovaných inde. Niektoré z nich podľa mediálneho archívu prezentoval aj verejne. A na svojom profile na profesijnej sociálnej sieti LinkedIn potom sám seba predstavuje ako manažéra a konzultanta s otvorenou mysľou a so špecializáciou okrem iného na oblasť Balkánu – konkrétne Rumunska, Bulharska, Srbska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny a Macedónska,napísal rozhlas.

Tento obrovský únik informácií o činnosti českej rozviedky ÚZSI údajne spôsobil nezvládnutý prechod dlhoročného rozviedčíka pôsobiaceho v utajení do vedúcej funkcie služby.

Je to zlyhanie toho konkrétneho dôstojníka aj služby ako takej, prináša portál slová nemenovaného aktívneho spravodajcu.

Dianie okolo BIS

České médiá predvčerom priniesli informácie o tom, že riaditeľ BIS Michal Koudelka na pôde Poslaneckej snemovne referoval o tom, že BIS spolu s políciou rozbila špionážnu sieť, budovanú ruskou FSB.

Zo správ českých médií nie je jednoznačne jasné, či Koudelka skutočne vyhlásil, že sieť budovala ruská FSB, pretože médiá jeho slová nepriniesli ako priamu citáciu. Ak by Koudelka skutočne povedal, že ruskí spravodajcovia pohybujúci sa na území Českej republiky patrili k FSB, ukazovalo by to na jeho úplnú profesionálnu nekompetentnosť.

FSB je totiž kontrarozviedka Ruskej federácie, tajná služba, operujúca na území Ruska. Ruská vonkajšia rozviedka nenesie meno FSB, ale SVR (Služba vonkajšej rozviedky)

Druhým variantom je, že Koudelka skutočne hovoril o ruských agentoch, ale novinári ho nepochopili.

Zeman o BIS

K úrovni profesionality Koudelkovej BIS sa na konci minulého roka vyjadril pre televíziu Barrandov prezident Miloš Zeman. BIS označil za absolútne neschopnú.

Dúfam, že neprezrádza žiadne iné štátne tajomstvo, ako je tajomstvo o neschopnosti BIS, keď vám poviem, že za šesť rokov nie je žiadny konkrétny údaj o tom, že by sa podarilo odhaliť čo i jedného jediného či už ruského alebo čínskeho špióna,” vyhlásil vtedy Miloš Zeman.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj