Kyjev 25. marca 2019 (HSP/proua/Foto: Screenshot YouTube)

V sobotu príslušníci a prívrženci Národného korpusu vyhlásili v Kyjeve ďalšie kolo takzvaného Dňa hnevu. Zvolali ďalší míting v ukrajinskej metropole a opäť mali konflikty s políciou. Kým pred niekoľkými dňami radikáli, nacionalisti a desiatky rozvášnených mladých ľudí hádzali do areálu Prezidentského paláca a na policajtov hračky – prasiatka, tento raz vo vzduchu lietali smútočné vence…

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Demonštranti, ako aj pred týždňom, sa na práve poludnie zišli na Majdane (námestie Nezávislosti). Organizátori vyhlásili, že zvolali všetkých, ktorí sú znechutení z rozkrádania obranného priemyslu krajiny. Účastníci mítingu rozprestreli plagáty a skandovali protestné hesla. Podľa organizátorov sa na protestnej akcii zúčastnilo približne päť tisíc ľudí. Kyjevské noviny prízvukovali, že na „šou“ sa prišlo pozrieť veľa miestnych dôchodcov a bezdomovcov. Polícia ich pre istotu oddelila od demonštrantov „živým múrom“.

Rečníci, predstavitelia Národného korpusu sľubovali, že pritvrdia vo svojom konaní. Na mítingu vystúpili aj dvaja poslanci – predseda strany Národný korpus Andrej Bileckij a nezávislý poslanec Oleg Petrenko. Poriadok a bezpečnosť zabezpečovalo vyše 1500 príslušníkov polície, pripravení boli zasiahnuť v prípade núdze aj príslušníci Národnej gardy. Počas niekoľkých drobných stretov s príslušníkmi polície demonštranti do nich hádzali smútočné vence, ktoré v hojnom počte niesli so sebou počas celej protestnej akcie.

Demonštranti, presne ako aj pred týždňom, prešli k budove Administrácie prezidenta. K samotnej budove sa priblížila iba časť protestujúcich – asi dve tisíc ľudí. Približne 15 aktivistov – rodičov vojakov, ktorí zahynuli na donbaskom fronte, spolu s poslancom a predsedom Národného korpusu Andrejom Bileckým vošli do budovy a odovzdali svoje požiadavky zamestnancom administrácie kancelárie prezidenta.

Ukrajinské médiá uviedli, že v úlohe svojrázneho sprostredkovateľa medzi demonštrantami a zamestnancami administrácie prezidenta vystúpil zástupca predsedu Rady národnej bezpečnosti a obrany Sergej Krivonos, ktorý prisľúbil, že požiadavky demonštrantov odovzdá osobne prezidentovi Petrovi Porošenkovi.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj