Nikózia 29. januára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Cyperské úrady sa dohodli s predstaviteľmi Európskej futbalovej únie (UEFA) na vytvorení úzkej spolupráce s cieľom posilniť boj proti možnému ovplyvňovaniu výsledkov stretnutí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa tamojšieho ministra spravodlivosti Georga Savvidesa sa UEFA dohodla s cyperskými orgánmi na vytvorení priamych komunikačných liniek, ktoré poslúžia na výmenu informáciu a v budúcnosti môžu pomôcť pri vyšetrovaní podozrivých výsledkov zápasov.

Delegácia UEFA sa na „Afroditinom ostrove“ okrem Savvidesa stretla tiež s vyššie postavenými policajnými dôstojníkmi a funkcionármi z Cyperskej futbalovej asociácie (CFA). „Dúfam, že toto stretnutie bude začiatkom lepšej spolupráce, aby sme futbal dostali tam, kde by mal byť – ďaleko od korupcie a nelegálnych stávkových aktivít. Kto má rád futbal, nemôže iba povedať, že má informácie o nekalých praktikách,“ poznamenal Savvides.

Týmito slovami narážal na vyjadrenia prezidenta popredného cyperského klubu Omonia Nikózia Stavrosa Papastavroua, ktorý priznal, že dostal ponuky „na kúpu“ zápasu, či už podplatením rozhodcov alebo hráčov. Niektoré ponuky boli podľa neho doslova špecifikované s konkrétnymi cenami na majstrovské stretnutie či pohárový zápas. Papastavrou však nezverejnil identitu spomenutých osôb, no povedal: „Mená sú známe a vieme, odkiaľ pochádzajú. Ich totožnosť bude odhalená kompetentnými orgánmi po zaistení bezpečnosti informátora.“

Šéf Omonie vyhlásil, že jeho klub pošle UEFA správu o tom, čo sa deje v cyperskom futbale. Tieto informácie tiež poskytne cyperskej polícii i národnej futbalovej federácii. Papastavrou uviedol, že 18 mesiacov pôsobenia vo funkcii ho zbavili ilúzii o tom, že predchádzajúce informácie o korupcii v športe boli prehnané. Za uplynulé obdobie sa dozvedel o ovplyvňovaní zápasov, o odmeňovaní hráčov za slabé výkony a o podsvetí, ktoré je v športe obzvlášť aktívne. Každému, kto je ochotný poskytnúť dôkazy o korupcii a ovplyvňovaní výsledkov, ponúkol odmenu v rozmedzí od päť do 25-tisíc eur.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj