Nikózia 2. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Karadjias)

Cyperský minister spravodlivosti Jonas Nikolau podal vo štvrtok demisiu v súvislosti s prípadom sériového vraha a so správami o chybách, ktoré nastali pri vyšetrovaní prípadov nezvestných osôb

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke potápač (vľavo) a vyšetrovateľ vyťahujú kufor z umelého jazera pri cyperskej dedine Xiliatos neďaleko Nikózie

Ako informovala agentúra AFP, Nikolau svoju demisiu označil za vec “svedomia a principiálnosti”. Povedal však, že za “zjavné zlyhania polície” v počiatočnej fáze vyšetrovania prípadov nezvestných osôb nenesie žiadnu zodpovednosť.

Dodal, že hlavným dôvodom, ktorý ho primal k rezignácii, bolo, že zlyhania pri vyšetrovaní sa netýkali len polície, ale aj postojov a vnímania verejnosti, ktoré “nikoho z nás nectia”.

Nikolau dodal, že prezident krajiny Nikos Anastasiadis jeho demisiu prijal.

K vraždám siedmich žien a dievčat – cudziniek – sa priznal 35-ročný kapitán cyperskej armády. Polícia pokračuje v pátraní po telách  troch jeho obetí. Tri z obetí pochádzali z Filipín, dve z Rumunska, jednu zatiaľ neidetifikovali a o siedmej vyšetrovatelia predpokladajú, že bola z Nepálu.

Podozrivého armádneho kapitána, voči ktorému zatiaľ nevzniesli žiadne obvinenia, vystopovali koncom apríla pomocou záznamov o internetovej aktivite jednej z nezvestných žien.

Tento prípad zrejme prvého sériového vraha na ostrove vyvolal medzi miestnymi obyvateľmi rozruch. Niektorí z nich sa domnievajú, že polícia prípadu nevenovala dostatok pozornosti. Cyperská opozícia sa kauzu pokúsila využiť pre svoj politický boj, keď vyzvala na demisiu minister spravodlivosti a policajného šéfa.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj