Oklahoma City 30. mája 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Mel Evans, File)

Johnson & Johnson, farmaceutický gigant známy svojimi výrobkami pre deti, bol obvinený z „cynickej, klamlivej kampane na vymývanie mozgov” v hodnote niekoľkých miliónov dolárov, ktorá mala zvýšiť predaj silných liekov proti bolesti. Informuje The Guardian 

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Generálny prokurátor Oklahomy, Mike Hunter, uviedol na občianskom súde v utorok, že Johnson & Johnson zohral hlavnú úlohu v „najhoršej kríze v oblasti zdravia v histórii krajiny a štátu“.

Hunter nazval súd „dňom zúčtovania“ pre spoločnosť a obvinil ju z „zničenia životov a rodín“. „Ako sa to stalo?“ Spýtal sa Hunter. “Chamtivosť”.

„Spoločnosť J&J, rodinná spoločnosť , vystupovala ako kľúčový pilier tejto mimoriadnej situácie v oblasti verejného zdravia a profitovala v každej fáze,“ tvrdili žalobcovia na súde.  Spoločnosť tieto tvrdenia popiera.

Prípad dáva do povedomia približne 2000 ďalších občianskoprávnych súdnych sporov zo strany amerických štátov, miest a domorodých Američanov, ktorí hľadajú dohodu s výrobcami a distribútormi opiátov.

Štát obvinil J&J z falošnej a klamlivej propagácie opioidov na liečbu chronickej bolesti, čo viedlo k nadmernému predpisovaniu, závislosti a predávkovaniu, čo si v priebehu desaťročia, až do roku 2017 ,vyžiadalo 4 653 životov len v Oklahome.

Brad Beckworth, ďalší z právnikov, vysvetlil sudcovi, že sa firma spriahla s ostatnými výrobcami a zámerne znižovala nebezpečenstvo závislosti a tlačila na lekárov, aby opioidy predpisovali napríklad aj deťom.

„Je to kríza spôsobená človekom. Dôkazy ukážu, že je to farmaceutická spoločnosť, ktorá sa ocitla v kríze,“ povedal.

Beckworth uviedol, že spoločnosť vyprodukovala fentanylovú náplasť Duragesic v roku 1991, ktorú v tých rokoch používala výhradne na liečbu silnej bolesti u ľudí s rakovinou. Ale potom, čo prišla spoločnosť Purdue s OxyContinom, J & J videla príležitosť a začala Duragesic ponúkať aj pacientom s chronickú bolesť, čím sa jej otvoril väčší trh.

Spoločnosť tiež vyrábala opioidnú tabletu Nucynta, ktorú Hunter opísal ako „smrtiacu pilulku heroínu“.  Podľa Beckwortha J&J dlhodobo ignorovala dôkazy o tom, že sú opioidy návykové.

Namiesto toho podľa Beckwortha spoločnosť ponúkala lieky s falošnými tvrdeniami, že sú bezpečné a účinné pre dlhodobú liečbu chronickej bolesti a to aj napriek nedostatku klinických výskumov. Výsledok prirovnal k masovej závislosti na ópiu v Číne v 19. storočí.

Súčasne s Johnson & Johnson žalobca Hunter zažaloval aj farmaceutické firmy Teva Pharmaceutics a Purdue Pharma. Teva súhlasila, že zaplatí 85 miliónov dolárov Oklahome a Purdue Pharma, ktorá vyrába syntetický opioid OxyContin (oxykodón), sa s Oklahomou dohodla na urovnaní sporu s tým, že zaplatí 270 miliónov dolárov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj