Bratislava 23. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Debaty o smernici o ochrane spotrebiteľa, ktorú Európsky parlament prijal v apríli, pokračujú. Mnohí dúfali, že sa tento problém nakoniec začne riešiť, ale až o mesiac neskôr začala Slovenská republika bojovať za spotrebiteľa svojím spôsobom. Názory sa však líšia. Ako reaguje na úsilie Európskeho parlamentu Slovensko?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Gabriela Matečná

Slovenská ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a poslankyňa NR SR za SNS a členka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Eva Antošová v stredu v priebehu brífingu okomentovali novú smernicu.

Treba jasne povedať, že dvojitej kvalite odzvonilo. Schválená smernica definuje dvojakú kvalitu ako klamlivú obchodnú praktiku a umožňuje udeliť tvrdé sankcie do úrovne 4% z obratu. To sa u niektorých firiem môže vyšplhať do miliónov eur,povedala.

Teraz by mali mať potravinové a nepotravinové výrobky zakúpené na Slovensku rovnaké zloženie ako v iných krajinách EÚ.

Menej mäsa alebo kakaového prášku v čokoláde, menej prírodných látok, veľa chémie, éčok. Taká je dnes realita v mnohých potravinách prúdiacich na náš trh. Poslanci Európskeho parlamentu však podobným praktikám dali červenú. Podľa nového nariadenia by mali mať zmrzlina alebo kuracie nugety kúpené v našich obchodoch rovnaké zloženie ako v Taliansku alebo v Rakúsku,povedala Eva Antošová.

S rozhodnutím Európskeho parlamentu však nie sú spokojní všetci slovenskí politici. Ešte v pondelok Robert Fico na tlačovom brífingu uviedol, že dvojitá kvalita produktov v naďalej existuje, nekalé praktiky pokračujú, čo je pre budúcnosť EÚ mimoriadne nebezpečné.

Môže za to najmä množstvo legislatívnych výnimiek v schválenej smernici o nekalých obchodných praktikách na vnútornom trhu EÚ. Tie umožňujú obchodníkom pokračovať v nekalých praktikách bez väčších ťažkostí,povedal Fico.

Eva Antošová v reakcii na vyjadrenia Roberta Fica uviedla, že smernicu je potrebné vnímať ako konsenzus 28 krajín a bez jej prijatia by na tom bola výrazne horšie.

Českí politici však neboli tak pozitívni a v pondelok česká vláda schválila novelu zákona, ktorá má v ČR zakázať predaj potravín v rôznej kvalite, ale rovnakom obale v Česku a v iných európskych krajín.

Podľa návrhu ministerstva pôdohospodárstva by za porušenie mala hroziť pokuta 50 miliónov korún. Novela by mala tiež zväčšiť právomoci Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (SZPI) či rozšíriť možnosť označiť potravinu za českú.

Avšak na prísne pravidlá, ku ktorým sa Slovenská republika uchýlila, Slovensko ešte nie je pripravené a slovenská vláda zatiaľ neplánuje prijímať osobitný zákon, ktorý by riešil dvojakú kvalitu potravín. Matečná tvrdí, že zákon o neprimeraných podmienkach v obchode stačí.

“Ak sa však ukáže, že je český zákon, ktorý tam nedávno prijala vláda, účinnejší a ak sa obchodníci u nás neumravnia v otázke dvojakej kvality, pritvrdíme náš zákon, uviedla Matečná.

Ministerstvo si je vedomé praktík nadnárodných koncernov

Vyhlásenia ministerky Matečnej sú do istej miery prekvapujúce, keďže jej ministerstvo si je vedomé rôznych praktík nadnárodných koncernov.

Ako príklad môže poslúžiť Coca-Cola. Ministerstvu sa totiž sťažovali „prevádzkovatelia reštaurácií, že keď mali záujem kúpiť tento nápoj z Rakúska, kde je sladený cukrom, nebolo im to umožnené.“

„Pritom Coca-cola je typickou ukážkou dvojakej kvality, pretože u nás je sladená glukózovo-fruktózovým sirupom,“ ozrejmili pre Hlavné správy z tlačového oddelenia ministerstva pôdohospodárstva.

Ako ďalší príklad ministerstvo uviedlo, že „nadnárodné potravinárske koncerny určujú čo budú pre konkrétny trh dodávať, ale na identický výrobok určia aj rôzne ceny a kvalitu. Jeden reťazec napríklad má centrálu pre SR, ČR a HU a na každý trh dodáva za iné ceny.“

Nová aprílová smernica EP

Smernica, ktorá bola prijatá Európskym parlamentom v apríli 2019, chrániť spotrebiteľov pred zavádzajúcimi a nekalými praktikami najmä v online prostredí.

Hlavným prínosom novely je poskytovať spotrebiteľovi transparentnejšie informácie o mechanizme spracovávania ponúk na online trhoch a v internetových porovnávacích službách (napríklad Amazon, eBay, Airbnb alebo Skyscanner). Nová smernica sa tiež zaväzuje informovať spotrebiteľa o tom, od koho výrobky či služby kupujú.

Právna úprava sa venuje aj problematike dvojakej kvality potravín, ale v praxi nevedie k jej definitívnemu zákazu, ako požadoval pozmeňovací návrh. Ten schválený nebol, a práve to kritizuje mnoho politikov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj