Bratislava 24. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)

Cudzinci, ktorí žijú alebo chcú žiť na Slovensku, budú môcť potrebné dokumenty pre našu cudzineckú políciu v priebehu niekoľkých týždňov vypĺňať aj elektronicky. Ako ďalej uviedol na videu zverejnenom na sociálnej sieti riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Ladislav Csémi, cudzinecká polícia v poslednom období čelí zvýšenému náporu žiadostí o pobyt. „Ročne v priemere o 30%,” povedal s tým, že prvým opatrením na riešenie tejto situácie bolo májové zavedenie možnosti objednať sa na pracovisko cudzineckej polície na konkrétny termín

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke riaditeľ Úseku hraničnej a cudzineckej polície Prezídia policajného zboru Ladislav Csémi

Pokiaľ ide o elektronické vypĺňanie dokumentov, to bude fungovať prostredníctvom internetovej stránky ministerstva vnútra www.minv.sk, konkrétne v sekcii „Elektronické služby”, v podsekcii „Životné udalosti” a kolónke „Cudzinci”. Systém má na začiatku fungovať v dvoch jazykoch, slovenčine a angličtine. „Zadáte svoju štátnu príslušnosť, účel pobytu a či ste doposiaľ už mali evidovaný pobyt na území SR alebo nie,” povedal Csémi. Po odoslaní týchto informácii systém otvorí elektronickú žiadosť o udelenie pobytu. Po vyplnení žiadosti ju podľa Csémiho nie je potrebné tlačiť, ale len uchovať v elektronickej podobe. Pripomenul tiež, ze zároveň sa na danej stránke môže záujemca zaregistrovať na konkrétny termín prijatia na stránkovom pracovisku cudzineckej polície.

„Očakávame, že tento automatický registračný systém napomôže opäť cudzincom, ako aj policajtom pri vybavovaní agendy. Pokiaľ však nárast žiadostí o pobyt na území SR bude rásť takým tempom ako doposiaľ, sme pripravení prijať ďalšie systémové zmeny, a to najmä prostredníctvom centier cudzineckej agendy, kde budeme spracovávať jednotlivé žiadosti na centrálnej úrovni,” dodal Csémi.

Podľa policajných štatistík malo v prvom polroku 2019 na Slovensku prechodný pobyt 55 953 príslušníkov tretích krajín (krajiny mimo Európskej únie) a trvalý pobyt 17 893 takýchto osôb. Najpočetnejšími skupinami sú Ukrajinci, Srbi, Rusi alebo Vietnamci.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj