Bratislava 27. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) je stále presvedčená, že je na škodu, že sme nemali zástupcu na konferencii v Marakéši. Ako povedala v rozhovore pre agentúru SITA, s odstupom času môže dianie okolo globálneho rámca o migrácii hodnotiť len ako zbytočnú hystériu o probléme, ktorý tu reálne ani nebol

Na snímke Katarína Cséfalvayová

“Veľmi názorne sme to videli 17. decembra, keď Slovensko bez problémov zahlasovalo za obdobný dokument, ktorý sa týkal utečencov. Teda tých, ktorými populisti od roku 2015 strašia ľudí, a inak tomu nebolo ani v debate o Globálnom rámci pre bezpečnú, legálnu a riadenú migráciu. Ten sa v skutočnosti týkal ľudí cestujúcich za prácou, teda napríklad aj tisícov Slovákov v zahraničí,” povedala Cséfalvayová.

Šéfke výboru sa zdá, že hlavný problém bol v názve protokolu, a v tom, že sa z Marakéša stal symbol, ktorý najprv zneužili konšpirátori a potom na vlnu nasadli, žiaľ, aj niektorí parlamentní politici. „Som presvedčená, že keby sa globálny rámec pre migráciu schvaľoval celý v New Yorku a protokol, ktorý bol jeho prílohou by mal iný názov, tak by bol zostal podobne nepovšimnutý ako rámec o utečencoch. Napokon, svedčí o tom i fakt, že len málokto venoval pozornosť konečnému hlasovaniu o kompakte 19. decembra v New Yorku. Aj to je dôkazom, že v dnešnej dobe, žiaľ, viac ako na faktoch záleží na symboloch, ktoré s realitou často majú len pramálo spoločné,“ zdôraznila. Obáva sa ale, že ani toto nám nebude slúžiť ako ponaučenie a aj naďalej sa bude vyrábať zbytočný rozruch okolo problémov, ktoré v strednej Europe reálne ani neexistujú.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj