Corbyn odmietol pozvanie na slávnostnú večeru počas Trumpovej návštevy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Londýn 26. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Robert Perry)

Líder britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn odmietol pozvanie na slávnostnú večeru s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorá sa má uskutočniť počas jeho júnovej návštevy Británie. Informovala o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jeremy Corbyn

Corbyn v piatok povedal, že britská “vláda by nemala rozprestierať červený koberec určený pre štátne návštevy, aby si uctila prezidenta, ktorý trhá dôležité medzinárodné zmluvy, podporuje popieranie klimatických zmien a používa rasistickú a mizogýnnu rétoriku.”

Dodal však, že sa s Trumpom rád stretne. Vzťah medzi Britániou a USA je dôležitý, avšak jeho udržanie si nevyžaduje pompéznosť a ceremónie štátnej návštevy, uviedol Corbyn.

Pozvanie na slávnostnú večeru s Trumpom minulý týždeň podľa denníka The Independent odmietli aj predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow a líder strany Liberálnych demokratov Vince Cable.

Trumpova dlho odkladaná štátna návšteva Británie je naplánovaná na 3. – 5. júna.

Britská premiérka Theresa Mayová adresovala americkému prezidentovi pozvanie už pred viac než dvoma rokmi. Cesta sa však dlho odkladala pre obavy týkajúce sa Trumpovho prijatia v Británii a pre pokračujúcu politickú krízu okolo brexitu.

Trump je po Georgeovi W. Bushovi a Barackovi Obamovi tretí prezident USA, ktorý dostal pozvanie na štátnu návštevu Spojeného kráľovstva zahŕňajúcu slávnostné privítanie, jazdu na koči ťahanom koňmi a recepciu s kráľovnou Alžbetou II.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj