Moskva 10. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)

Leto, slnečné dni, horúčava, prázdninové obdobie. Niektorí ľudia odchádzajú na dovolenku, iní na chalupu, tretí navštevujú kúpaliska alebo sa schovávajú v tieni lesov a určitá kategória ľudí, ako na klavír, chodí na demonštrácie. Dnes sa v Moskve uskutoční ďalšia ozaj už tradičná opozičná protestná akcia. Ruská opozícia si vzala príklad z francúzskych „žltých viesť“ a pravidelne každú sobotu organizuje búrlivé a hlučné demonštrácie. Zatiaľ  sa to týkalo takmer iba Moskvy, ale…

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Dnešnú protestnú akciu opozícia mieni zorganizovať po celej krajine. Médiá na to upozornil šéf štábu Alexeja Navalného, ikony opozície, Leonid Volkov. Prirodzene, menšie akcie za účastí pár desiatok ľudí sa občas konali aj v iných mestách, ale masové protestné akcie opozície v posledných mesiacoch organizujú iba v Moskve. Akurát tá dnešná by sa mala stať celoštátnou. Organizátori protestov pre médiá uviedli, že na sociálnej sieti VKontakte sa do protestných akcií prihlásili obyvatelia 41 ruských miest, aj keď v regiónoch sa do protestov mieni zapojiť znova iba po niekoľko desiatok ľudí.

Pokúsime sa zahrať na Nostradama a odhadnúť, ako dopadnú dnešné protesty a čo bude nasledovať v ďalších dňoch a týždňoch. Dovolím si tipnúť, že dnešná demonštrácia v Moskve bude zorganizovaná ešte horšie, ako, povedzme, dve predošlé, a zúčastní sa na nej ešte menší počet ľudí. A letné dovolenky a prázdniny s tým nemajú nič spoločné: v júli – auguste je počet rekreantov v Rusku približne rovnaký, číže počet protestujúcich by sa nemal meniť, ale dovolím si tvrdiť, že bude menší. Prečo?

Jedna zo zásadných vecí – nedostatok času. Tieto demonštrácie sa v Moskve organizujú síce pravidelne a pravidelní účastníci by sa preto už mohli zvyknúť na harmonogram, ale predsa – každá jednotlivá akcia si vyžadujú poctivú prípravu v tom alebo inom smere. Ale týždeň je málo na prípravu, o čom svedčila aj demonštrácia pred týždňom: bola horšie zorganizovaná a menej početná ako tá, ktorá sa konala pred dvoma týždňami.

Doposiaľ opozícia pod vedením Navalného a Volkova pripravovala demonštrácie v priebehu mesiaca, častokrát aj viac. Jediný raz porušila toto pravidlo – aj to vtedy, keď stratila svojich lídrov, a preto konala, ako konala. Keď 4. októbra 2017 ruský súd na kratší čas poslal do chládku Nalalného a Volkova, opozícia zvolala protestnú akciu už o 3 dni. Skončila sa úplnou katastrofou. Iba v Petrohrade svoju nespokojnosť prišlo vyjadriť menej 5 tisíc ľudí. Moskovčania sa na protest doslova vykašľali a v miliónových ruských mestách sa do protestných akcií zapojilo iba od 30 do 100 ľudí.

Predtým na protestné akcie v Moskve prichádzalo veľa ľudí z regiónov, v súčasnosti stále menší počet chce merať cestu do hlavného mesta, pretože vidí, že ide o čisto moskovské záležitosti, delenie moci, teplé miesta v moskovskej radnici – akcie, ktoré Navalnyj a Volkov sa snažia prezentovať, ako celoštátny protest opozície. Z regiónov stále častejšie prichádzajú správy, že tamojších ľudí rozdelenie moci v Moskve nezaujíma, a preto nevidia zmysel, prečo by mali cestovať do metropoly a zúčastňovať sa na protestných akciách. Média stále častejšie uvádzajú, že väčšina obyvateľov Ruska tieto protesty v Moskve nepodporuje.

Nezáujem väčšiny Rusov „ospravedlňuje“ aj samotný program demonštrujúcej opozície. Má 3 body, ktoré opoziční lídri uvádzajú aj na sociálnych sieťach:

1. Oslobodenie politických väzňov, zastavenie absurdných trestných stíhaní.


2. Oslobodenie kandidátov moskovských volieb a umožnenie im zúčastniť sa na voľbách.


3. Demisia primátora Moskvy Sergeja Sobjanina, predsedu Moskovskej mestskej volebnej komisie Valentína Gorbunova, viceprimátorky Natálie Serguninovej, vedenia Národnej gardy a ministerstva vnútra, vyšetrovanie všetkých osôb zodpovedných za fabrikovanie trestných  stíhaní a za násilie voči protestujúcim.

Ako je zreteľné, iba prvý bod môže zaujať protivníkov „Putinovho režimu“ v celej krajine. Ostatné dva body ľudí na vidieku nezaujímajú a nič o tom nevedia. No povedzme, pôjdu tu, na Slovensku, obyvatelia Nitry, Košíc alebo Stropkova protestovať proti konaniu primátora Bratislavy? Veď drvivá väčšina z nich takmer nič nevie o tom, čo vlastne robí…

Navyše, opozícia nemá ani presvedčivý program. Žiada o registráciu kandidátov, ktorí nesplnili stanovené zákonom podmienky, hlavné preto, že podpisy na mnohých podpisových hárkoch boli sfalšované. Podobný program protestov môže byť zaujímavý pre väčšinu ľudí iba na začiatku, potom, jemne povedané, unavuje a stáva sa nezaujímavý. Lídri opozície sa snažia vsúvať tradičné heslá o obhajobe slobody a demokracie, diktátorskom režime Putina, brutalite polície a pod., ale tieto ošarpané heslá už prestávajú zaujímať ľudí. Nič nové opozícia vymyslieť nevie.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Určite dnešný priebeh protestných akcií ovplyvní aj neprítomnosť viacerých hlavných lídrov opozície. Bude chýbať Navalnyj, Gudkov, Svetov a iní. Analytici viac razy prízvukovali, že demonštrácie majú najväčší úspech, keď na ich čele stoja lídri. V opačnom prípade ľudia sú dosť dezorientovaní a nevedia, čo a ako majú robiť v nasledujúcich chvíľach. Číže dnešný protest v Moskve bude ešte absurdnejší, ako tie predošlé, a v regiónoch to bude ešte chudobnejšie. Vzruch by mohli priniesť iba extrémisti, ktorí sa pokúsia vyvolať horúci konflikt, zrážky s políciou, ničenie majetku, podpaľovanie áut a pod., ale moskovská polícia a Národná garda pracujú spoľahlivo a sotva dovolia, aby sa rozohrali vášne.

Ruskú verejnosť unavujú a nudia stále triky opozície, ktoré úplne jasne svedčia o tom, že jej ide iba o to, aby vyvolala konflikt, a nie o zlepšenie situácie v krajine. Stále sa opakuje to isté divadielko. Radnica povolí opozícii usporiadať míting na jednom z centrálnych námestí, ale opoziční lídri túto možnosť vždy odmietnu a volajú ľudí na nepovolené miesto – so zjavným zámerom, aby im v organizácii mítingu bránila polícia, aby vznikol konflikt, najradšej s „troškou krvi“, aby zaujal aj v zahraničí. Ide iba o vyvolávanie škandálu.

Dnes sa v Moskve uskutoční aj ďalšia protestná akcia – na Sacharovej triede. Radnica schválila miesto usporiadania tejto akcie. Číže v Moskve sa budú konať dve demonštrácie  opozície a jej sily budú roztrieštené. Verejnosť zasa zbadá, že moskovské úrady umožňujú  demonštrovať nespokojným – ale iba na povolených miestach. Je to klasický prístup na celom svete. Ani Sacharovová trieda nie je žiaden zapadákov, nachádza sa blízko centra Moskvy, číže zjednotená opozícia by mohla v pohode protestovať na povolenom mieste. Lenže  „Navalnovcom“ podobné riešenia jednoducho nevoňajú. Verejnosť v regiónoch vidí nezmyselnosť frašiek moskovských opozičníkov a tieto žabo-myšie vojny v hlavnom meste ich prestávajú zaujímať.

Bezpochyby priebeh posledných mítingov opozície ovplyvňuje aj profesionálne konanie polície a Národnej gardy. Moskovské orgány s každou akciou konajú stále presvedčivejšie  a istejšie. Demonštrujú svoje sebavedomie a silu. Polícia a Národná garda občas používa obušky proti najradikálnejším účastníkom mítingov, ale inak sa zaobchádza bez obvyklých  prostriedkov, ktoré používajú ich kolegovia v USA, Francúzsku, Nemecku, Veľkej Británii a pod. – bez vodometov, slzotvorného plynu, gumových projektilov a pod.

Polícia ozaj zadrží hodný počet demonštrantov – častokrát aj vyše tisíc, ale o pár hodín prakticky všetci sú vonku: polícia preverí občianske preukazy, urobí príslušné záznamy a hneď prepustí takmer všetkých. Iba zopár vodcov opozície a extrémistov posedia v chládku pár dní. Tým úrady, polícia, Národná garda jasne naznačujú, že zvládnu hociktoré protesty a zatiaľ jednajú v rukavičkách, ale v prípade núdze vedia aj pritvrdiť…

Nič nové pod slnkom. Zahraniční patróni a sponzori, domáci piata kolóna a slniečkari organizujú majdany vo viacerých krajinách, ako na bežiacom pase. Vlastne odolávajú im už iba v Rusku a Bielorusku a niekoľko ďalších krajín viac alebo menej úspešne bojujú proti „majdanistom“ a piatej kolóne. Dokážu čeliť tomuto nátlaku aj naďalej? Začne sa karta obracať a vo viacerých krajinách začnú víťaziť zdravé sily? Malo by to tak byť. História svedčí, že všetky politické, sociálne a hospodárske „choroby“ skôr či neskôr boli zažehnané. Určite nebude tomu inak ani tento raz. Je to iba otázka času. Život vylieči všetky choroby…

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj