Washington 14. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/Presidential Press Service)

Turecký prezident Tayyip Erdogan uviedol, že s prezidentom USA Donaldom Trumpom prerokoval nákup ruských protivzdušných systémov S400 a najmodernejších amerických stíhacích lietadiel F35 a že tieto otázky majú byť vyriešené s pomocou dialógu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Recep Tayyip Erdogan

Erdogan je na štátnej návšteve v USA

Dnes sme prerokovali S400 a F35. Myslím, že len s pomocou dialógu môžeme prekonať tieto problémy súvisiace so systémom S400 a projektom F35, povedal Erdogan na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Erdogan dodal, že Turecko je stále pripravené na rokovania o nákupe amerického protivzdušného systému Patriot.

Turecko je pripravené na konštruktívny dialóg o Patriote, povedal som dnes prezidentovi (USA Donaldovi Trumpovi), že ak nám ponúknu vyhovujúce podmienky, môžeme ich kúpiť, povedal turecký líder.

Prejednávame to pravidelne, prerokovali sme to dnes a budeme to prerokúvať v budúcnosti, povedal Trump na spoločnej tlačovej konferencii s Erdoganom k výsledkom washingtonských rokovaní.

Trump vyslovil nádej, že sa situácia zmení. Podľa jeho slov hlavy oboch štátov požiadali svojich ministrov zahraničia a poradcov pre národnú bezpečnosť, aby hneď začali prácu na prekonanie problému S400.

Deportácia teroristov

Turecko a USA sa zhodli v názore o nutnosti deportácie cudzích bojovníkov z teroristickej skupiny IS do krajín, z ktorých pochádzajú, vyhlásil turecký prezident Tayyip Erdogan k záverom rokovania s americkým kolegom Donaldom Trumpom vo Washingtone.

Zhodli sme sa s prezidentom USA v názore na nutnosť vypovedania zahraničných teroristov do ich vlasti, povedal Erdogan.

Turecký prezident tiež vyhlásil, že Ankara a Washington môžu spoločne bojovať proti IS v Sýrii.

Turecko je plne odhodlané začať novú stránku vo vzťahoch s USA. Môžeme vynaložiť úsilie na úplné odstránenie hrozby IS. Naša krajina musí prispieť k nastoleniu mieru a stability v Sýrii,povedal Erdogan.

Podľa jeho slov isté kruhy sympatizujúce s teroristami z PKK znepokojené tureckoamerickými dohodami o Sýrii a uverejňujú dezinformácie o operácii Prameň mieru v snahe vraziť klin do dialógu medzi Ankarou a Washingtonom. Dodal, že sa v tureckých väzniciach a väzniciach v sýrskych okresoch kontrolovaných Tureckomnachádza asi 2,2 tisíc bojovníkov IS, pričom 287 z nich, ktoré utiekli zo sýrskych táborov pre zajatých bojovníkov IS a ich rodiny, dopadli turecké bezpečnostné oddiely.

Vzťahy s Kurdmi

Donald Trump vyhlásil, že rovnako ako turecký prezident Tayyip Erdogan má dobré vzťahy s Kurdmi. Chcem povedať, že máme výborné vzťahy s Kurdmi, úspešne sme spolu s nimi bojovali proti IS Myslím, že aj prezident (Erdogan) má dobré vzťahy s Kurdmi. Mnoho z nich dnes žije v Turecku a sú tam šťastní,povedal Trump na washingtonskej spoločnej tlačovej konferencii s tureckým lídrom.

Americký prezident tiež vyhlásil, že vzťahy medzi USA a Tureckom sú výborné rovnako ako jeho osobné vzťahy s prezidentom Erdoganom a že aliancia dvoch štátov je mocnou silou dokonca za hranicami Blízkeho východu.

Máme výborné vzťahy, ako osobné, tak s veľkou krajinou Tureckom. Chceme je rozvíjať ďalej a urobiť ešte významnejšími,povedal Trump na spoločnej tlačovej konferencii s Erdoganom k výsledkom rokovaní v Bielom dome.

V posledných týždňoch sme videli, že aliancia USA a Turecka môže byť veľkou silou pre (zaistenie) bezpečnosti a stability nielen na Blízkom východe, ale aj za jeho hranicami. Očakávam na prácu s vami a vašimi zástupcami,dodal americký prezident.

Operácia Prameň mieru

USA a Turecko urobili 17. októbra vyhlásenie, že sa dohodli na pozastavení vojenskej operácie Ankary na dobu 120 hodín a na stiahnutí kurdských jednotiek z tridsaťikilometrového nárazníkového pásma na hranici medzi Tureckom a Sýriou, ktoré Ankara chcela kontrolovať samostatne. Erdogan, ale neskôr vyhlásil, že USA nesplnili všetky svoje záväzky voči Turecku v rámci dohôd o Sýrii a, že Ankara nepristúpi na kompromisy.

RF a Turecko podpísali 22. októbra memorandum zložené z desiatich bodov o vzájomnom porozumení, najmä o nasadení na sýrskej strane hranice s Tureckom za hranicami zóny tureckej operácie Prameň mieru jednotiek ruskej vojenskej polície a sýrskej pohraničnej služby za účelom pomôcť stiahnutiu kurdských oddielov a ich zbraní na vzdialenosť 30 km od sýrskotureckej hranice. Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že stiahnutie Kurdov bolo vykonané pred termínom. Potom sa začalo spoločné ruskoturecké hliadkovanie.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj