Bratislava 14. júna 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Facebook Natália Milanová, TASR-Jakub Kotian, Facebook-Alena Bašistová, SITA-Diana Černáková, TASR-Henrich Mišovič)

Andrej Kiska končí svoj päťročný mandát prezidenta. Zajtrajšou inauguráciou sa stane oficiálne hlavou Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Kiska však v politike nekončí – ešte počas prezidentovania totiž začal propagovať svoju novoznikajúcu stranu. Samotné obdobie prezidentovania Kisku však hodnotia politológovia a analytici rôznymi prívlastkami. Ako však na neho nazerajú poslanci Národnej rady SR? Ktorý čin Andreja Kisku vnímajú počas jeho mandátu ako pozitívny? A aký krok dosluhujúceho prezidenta vnímajú ako negatívny? Na naše otázky odpovedal Igor Matovič (OĽaNO), Natália Milanová (OĽaNO), Alena Bašistová (nezaradená), Jana Kiššová (SaS) a Milan Uhrík (OĽaNO)

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke Andrej Kiska

“Za pozitívne považujem hlavne jeho úlohu pri výmene premiéra a ochotu pomôcť poraziť vládnu mafiu aj po skončení jeho mandátu,” uviedol Igor Matovič, líder OĽaNO.

V prípade negatívnych krokov Matovič pomenoval päť situácií:

1) vajatanie a nedostatočná komunikácia v daňovej kauze,

2) arogantná odpoveď podvedenému majiteľovi “jeho” pozemkov,

3) opakované pomenovanie Slovenska ako mafiánskeho štátu, a nie štátu, ktorý ovláda mafia,

4) pokračovanie v lyžovačke napriek vražde Jána a Martiny,

5) neúčasť na oslave výročia vylodenia v Normandii.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke Igor Matovič

Matovičova poslankyňa Natália Milanová (OĽaNO) uviedla, že Slovensko aktuálne považuje za inú krajinu, ako v roku 2014, keď nastupoval do funkcie Kiska.

“Andrej Kiska získal v roku 2014 podporu viac ako 1,3 milióna ľudí a stal sa najvyšším ústavným činiteľom. Z môjho pohľadu zastával svoju funkciu viac ako dôstojne, hoci nie všetky politické subjekty či iné vážne spoločenské okolnosti mu to akokoľvek uľahčovali,” uviedla.

“Slovensko považujem aktuálne za inú krajinu, ako bola, keď v roku 2014 nastupoval do funkcie. K zmene z môjho pohľadu prispelo aj jeho pôsobenie v úrade prezidenta. Prejavom tejto zmeny je aj prvá prezidentka, ktorá sa ujíma úradu po ňom,” dodala.

“Žiaden človek nie je dokonalý a aj pri najlepšej vôli sa nevyhne chybám, či nedorozumeniam. Nepoznám však detaily, okolnosti, či širší kontext niektorých rozhodnutí prezidenta s ktorými som nebola na sto percent stotožnená, preto si ich ani nedovolím označiť, tobôž nie hodnotiť ako negatívne kroky.” vysvetlila Milanová.

“Prezident Andrej Kiska aktuálne vstupuje do ďalšej fázy svojho politického pôsobenia. O spôsobe a forme však rozhodnú občania Slovenska vo voľbách a nie ja,” dodala na záver.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke Natália Milanová

Nezaradená poslankyňa Alena Bašistová, ktorá kandidovala v posledných parlamentných voľbách za stranu #SIEŤ  nazerá na Kiskov mandát pozitívne.

K negatívnym aspektom sa nevyjadrila: “Prezident Kiska vykonával svoj úrad vo veľmi ťažkom období a podľa mňa ho zvládol so cťou.”

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke Alena Bašistová

Jana Kiššová, poslankyňa strany Sloboda a Solidarita, vníma u prezidenta pozitívny prínos v prípade poukázania na korupciu: “Andrej Kiska opakovane poukazoval na korupciu našej spoločnosti, ktorá siaha až na najvyššie miesta vládnej moci. Kriticky hodnotil stav politiky.”

Kiššová rovnako ako Matovič poukázala na daňovú kauzu prezidenta. “Svoju kauzu z môjho pohľadu nedokázal jasne, transparentne a dôveryhodne vysvetliť, z čoho ostala veľmi silná pachuť,” vysvetlila.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke Jana Kiššová

Opozičný poslanec a novozvolený europoslanec ĽSNS Milan Uhrík hodnotí celé funkčné obdobie prezidentovania Kisku negatívne.

“V každom čine, v každom kroku dával najavo, že sú mu prednejšie globalistické záujmy pred záujmami Slovákov a Slovenska,” ozrejmil.

“Obzvlášť negatívne hodnotím jeho neprijatie demisie ministra Lajčáka, jeho stretnutie so Sorošom a priam ľúbostnú spoluprácu s agentmi z tretieho sektora,” dodal.

“Na pozitívne činy Andreja Kisku si žiaľ nespomínam,” vysvetlil Uhrík.

 • Facebook
 • Google+
 • VKontakte
Na snímke Milan Uhrík

Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že niektorí poslanci – opoziční i koaliční – nám uviedli, že sa nechcú vyjadriť  k mandátu dosluhujúceho prezidenta. Otázne však zostáva či dôvodom je, že sa nechceli vyjadriť k negatívnym krokom hlavy štátu alebo, na druhej strane nenašli počas jeho päťročnej činnosti aspoň jeden pozitívny čin, ktorý pre Slovákov a Slovenskú republiku vykonal Andrej Kiska.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj