Kalifornia 9. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Photo by Charles Sykes/Invision/AP)

Šéf americkej kozmickej spoločnosti SpaceX Elon Musk povedal, čo je potrebné k tomu, aby na Marse vznikla ľudská kolónia. Napísal o tom na svojom twitterovom účte

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Elon Musk

Podľa odhadov známeho amerického podnikateľa, aby na Marse mohla vzniknúť a nezávisle operovať ľudská kolónia, bude nutné použiť okolo tisícky kozmických lodí a dopraviť na planétu viac ako milión ton rôznych zásob a zariadení.

Kvôli tomu, že Zem a Mars sa približujú na vhodnú vzdialenosť pre lety dvakrát do roka, doprava nákladu bude trvať asi 20 rokov, myslí si podnikateľ. Uvádza sa, že každé spustenie kozmickej lode bude SpaceX stáť asi dva milióny dolárov.

$2M per flight ? That’s $20/kg assuming payload of 100 t to LEO.

SpaceX could prob break into the logistics market if they wanted to, and massively undercut FedEx, Amazon, UPS etc. pricing due to reusability, vertical integration & time efficiency. @elonmusk any plans? ? pic.twitter.com/CscxQxEU4g

— Viv ? (@flcnhvy) 7. novembra 2019

So it will take about 20 years to transfer a million tons to Mars Base Alpha, which is hopefully enough to make it sustainable

— Elon Musk (@elonmusk) 7. novembra 2019

A thousand ships will be needed to create a sustainable Mars city

— Elon Musk (@elonmusk) 7. novembra 2019

Muskova kolonizačná loď

Na konci septembra na vesmírnej odpaľovacie plošine v Texase zakladateľ americkej spoločnosti predstavil verejnosti prototyp kozmickej lode Starship. Tá je podľa neho schopná opakovane prepravovať ľudí a náklady na Mesiac či Mars. „Najsilnejšia raketa v histórii“ podľa slov svojich výrobcov môže mať na svojej palube sto ľudí.

Prvý let lode je naplánovaný za 1 – 2 mesiace, avšak o pristátie na Mesiac či Mars doteraz nejde – loď vyletí do výšky 20 kilometrov a potom opäť pristane. Musk oznámil, že bláznivou myšlienkou je vystúpiť na obežnú dráhu za asi šesť mesiacov. Podľa plánov by do roku 2021 mala nová kozmická loď začať transportovať do vesmíru náklady, napríklad satelity.

Predtým sa tiež uvádzalo, že úmysly SpaceX tiež predpokladajú dodanie na Mars aspoň dvoch nákladných lodí do roku 2022 a prvých kolonialistov do roku 2024. Musk však pripustil, že je nepravdepodobné, že sa budú môcť vrátiť na Zem.

Z čoho má podnikateľ obavy?

Predtým Elon Musk počas svetovej konferencie o umelej inteligencii v Šanghaji oznámil, že sa obáva demografického kolapsu, ktorému ľudstvo vraj bude čeliť po 20 rokoch.

„Mám obavy o pôrodnosť. Na rozdiel od názoru mnohých ľudí, že na planéte je príliš veľa ľudí, myslím, že je to zastaraný pohľad. Verím, že najväčším problémom, ktorému bude svet v nasledujúcich 20 rokoch čeliť, je demografický kolaps. Chcem zdôrazniť, že sa jedná o demografický kolaps, nie o explóziu,“ povedal.

Elon Musk

Elon Musk je americký podnikateľ, vynálezca, inžinier a filantrop. Má juhoafrické, kanadské a americké občianstvo. Bol spoluvlastníkom internetového platobného systému PayPal a okrem iného založil kozmickú spoločnosť SpaceX. Rovnako tak v súčasnosti vedie automobilku Tesla Inc., kde pôsobí v pozícii výkonného obchodného riaditeľa.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj