Washington 6. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hani Mohammed)

Vyšetrovanie televízie CNN preukázalo, že Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (SAE) poskytovali zbrane skupinám, ktoré sú na americkom zozname teroristických organizácií. Milície, ktoré napojené na alKájdu, pomáhali saudskej koalícii vo vojne v Jemene

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa CNN okrem salafistických milícií sa zbrane dostali aj do rúk hútíjských rebelov, ktorí bojujú proti saudskej koalícii v Jemene.

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty stoja na čele vojenskej koalície, ktorá sa od roku 2015 snaží obnoviť moc zvrhnutého prezidenta Abd Rabúa Mansúra Hádího.

Ako tvrdí CNN, koalícia používa zbrane ako formu meny, za ktorú kupuje lojalitu ozbrojencov alebo kmeňov, a snaží sa takto ovplyvniť zložitú politickú situáciu v krajine.

Podľa Pentagonu však blízkovýchodné monarchie porušili podmienky zbrojných dohôd. Zástupcovia amerického ministerstva obrany uviedli, že prípad vyšetrujú.

CNN odkazuje na situáciu v meste Taiz, o ktorej sa už štvrtý rok zvádzajú tvrdé boje, kde al-Kájda vytvorila výhodné spojenectvo s prosaúdskými milíciami. V roku 2015 sa objavili zábery, na ktorých jedna z týchto skupín, Brigáda Abu al-Abbas, usporiadala vojenskú prehliadku, na ktorej boli aj americké obrnené vozidlá Oshkosh.

Abu alAbbas, predák tejto brigády, bol v roku 2017 zaradený na americký zoznam teroristov. Doteraz sa však stále teší podpore saudskej koalície a brigádi bola dokonca inkorporované do oficiálnej jemenskej armády.

Spojené štáty neautorizovali Kráľovstvo Saudskej Arábie alebo Spojené arabské emiráty, aby odovzdávali akékoľvek vybavenie stranám v Jemene, povedal CNN hovorca Pentagonu Johnny Michael.

Zbrane ale končili aj v rukách Hútíov. V septembri 2017 hútíjska televízia odvysielala zábery, na ktorých jeden z povstaleckých veliteľov sedí vedľa obrneného vozidla MRAP, zatiaľ čo dav kričí Smrť Amerike. Vozidlo bolo súčasťou amerického zbrojného kontraktu sa SAE v hodnote 2,5 miliardy dolárov.

Počas svojej prvej zahraničnej návštevy v roku 2017 americký prezident Donald Trump podpísal v Rijáde dohodu na dodávky zbraní vo výške 110 miliárd dolárov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj