Clintonová označila vystúpenie USA z INF za “darček pre Putina”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Washington 7. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová označila vystúpenie Spojených štátov zo zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) za darček pre Putina. Informuje o tom portál The Hill

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Hillary Clintonová

Hillary Clintonová počas návštevy školy diplomatickej služby a inštitútu politiky aj verejnej služby Georgetownskej univerzity skritizovala rozhodnutie americkej vlády vystúpiť z podľa nej kľúčovej zmluvy o zbraniach s Ruskom. Označila tento krok za darček pre Putina.

Hillary Clintonová obvinila Rusko z porušenia INF a vyhlásila, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vystúpila z INF, bez Putina hnala k zodpovednosti za nedodržiavanie zmluvy.

Poslednou vecou, ktorú svet dnes potrebuje, sú preteky s jadrovými zbraňami, zdôraznila bývalá ministerka zahraničných vecí USA.

Clintonová vyhlásila, že by v tejto situácii vybrala diplomatickejší prístup a dodala, že podľa nej odmietnutie rokovania bez akýchkoľvek iných dohôd s Ruskom zvyšuje nepredvídateľnosť v regióne.

Minulý piatok Donald Trump oznámil, že USA pozastavujú platnosť INF a iniciujú konanie o odstúpení od zmluvy. Budúci deň Rusko reagovalo zrkadlovo. Vladimir Putin počas schôdzky s ministrom Lavrovom a ministrom obrany Šojguom vyhlásil, že Rusko tiež pozastavuje svoju účasť. Ruský prezident ďalej dodal, že Moskva je otvorená voči novým návrhom a vyjednávaniu o zmluve INF, ale obom ministrom nariadil, aby tieto rokovania neiniciovala.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj