Nitra 11. januára 2019 (HSP/Foto:Miloš Zverina)

Včera podvečer si členovia združenia Slavica pripomenuli v Nitre pri dome na ulici Marianska dolina 198. výročie narodenia slovenského vlastenca, štúrovca a autora slovenskej hymny Janka Matúšku (* 10.01.1821 Dolný Kubín- † 11.01.1877 Dolný Kubín).

V tomto dome v meste pod Zonorom sa Janko Matúška určitý čas zdržiaval a má na ňom umiestnenú pamätnú tabuľu.

Pieseň Nad Tatrou sa blýska vznikla za osudných udalostí po odvolaní Ľudovíta Štúra z miesta námestníka Katedry reči a literatúry československej v Prešporku na Silvestra v roku 1843.

Burcujúce slová básne prvýkrát spievali Štúrovi študenti v čase protestného odchodu z Prešporku do Levoče (5. a 6. marca 1844). Svedčia o tom slová piesne i nadpis jej najstaršieho známeho zápisu Prešporský Slowáci, budaucí Lewočané.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Pieseň sa stala najobľúbenejšou piesňou štúrovskej mládeže.

Kolovala v odpisoch a jej záznamy nachádzame vo viacerých rukopisných spevníkoch. Znárodnela a za svoju ju prijali aj slovenskí dobrovoľníci v meruôsmom roku. Vytlačili ju ako leták.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Janko Matúška napísal báseň niekedy v januári alebo vo februári 1844 na nápev ľudovej piesne Kopala studničku, pozerala do nej. Pôvodne mala báseň šesť strof, neskôr bola upravená a okresaná na štyri.

Prvá upravená strofa tejto básne – piesne sa od 12. decembra 1918 stala súčasťou česko-slovenskej štátnej hymny a dnes sú prvé dve upravené strofy slovenskou štátnou hymnou (podľa zákona číslo 63/1993 Zbierky zákonov SR).

Nad Tatrou sa blýska


hromy divo bijú,


nad Tatrou sa blýska


hromy divo bijú,


Zastavme ich, bratia,


veď sa ony stratia,


Slováci ožijú.

To Slovensko naše


posiaľ tvrdo spalo,


ale blesky hromu


vzbudzujú ho k tomu,


aby sa prebralo.

Ešte jedle rastú


na krivánskej strane


Kto jak Slovák cíti,


nech sa šable chytí,


a medzi nás stane.

Už Slovensko vstáva,


putá si strháva


Hej rodina milá


hodina odbila,


žije matka Sláva!

Miloš Zverina


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj