Zvolen 29. augusta 2019 (HSP/Foto: Eugen Rusnák)

Dosť neobvyklé, ale veľmi zaujímavé a na presných historických faktoch založené divadelné predstavenie sa včera uskutočnilo v parku Štefana Višňovského vo Zvolene, blízko železnice, kde sa nachádzal pancierovaný vlak z obdobia druhej svetovej vojny. Ochotnícki herci Mladej Matice z celého Slovenska stvárnili svojich rovesníkov a pripomenuli matičiarov, ktorí sa zúčastnili na Slovenskom národnom povstaní

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke amatérski herci, členovia Mladej matice, prezentujú verejnosti dramatizáciu povstaleckých udalostí

Včerajšie predstavenie bolo jedným z bodov programu, ktorý pripravili matičiari v rámci osláv 75. výročia SNP: kultúrno-spoločenské podujatia sa začali včera o 10. hodine na Námestí SNP vo Zvolene a ukončili ich dnešnou rannou Cyklojazdou SNP zo Zvolenu do Banskej Bystrice.

Pri Pamätníku SNP (Valaška) vo Zvolene sa Matica slovenská predstavila v rámci podujatia Okresného úradu Zvolen, ktoré sa začalo predpoludním. Matičiari tiež položili vence k sochám generála Rudolfa Viesta a generála Jána Goliana pred Veliteľstvom Vzdušných síl OS SR.

Potom o 17.00 hodine v Parku inžiniera Štefana Višňovského vo Zvolene amatérski herci, členovia Mladej matice, prezentovali verejnosti dramatizáciu povstaleckých udalostí. Prítomní obyvatelia a návštevníci Zvolena si mohli zároveň vypočuť dobové pochodové a vojenské piesne, ktoré predviedol folklórny súbor.

Ochotníci Mladej Matice predstavili divadelnú rekonštrukciu prísahy povstaleckej brigády s názvom „Za slobodu Slovanov“. Padlým matičiarom v SNP bola venovaná aj dramatizácia s názvom „Vrátim sa živý!“

Pred začiatkom tohto netradičného predstavenia v parku vystúpil predseda Matice slovenskej  Marián Gešper, ktorý vyzdvihol hrdinstvo, odvahu a statočnosť účastníkov Slovenského národného povstania, poukázal na to, že v súčasnosti niektorí „odborníci“, politici a médiá sa snažia prepisovať históriu a očierňovať účastníkov SNP.

Vyzdvihol pomoc Červenej armády povstalcom, podotkol, že vďaka SNP sa Slovensko začlenilo do protihitlerovskej koalície a bolo medzi krajinami, ktorí zvíťazili v druhej svetovej vojne.

Marián Gešper, ktorý napísal scenár tohto divadelného predstavenia, zdôraznil, že chcel pripomenúť verejnosti hrdinov SNP, mnohé neznáme alebo zabudnuté fakty a epizódy, vyzdvihnúť účasť matičiarov.

„Aktívna účasť matičiarov v Slovenskom národnom povstaní je málo známa, čo však chceme zmeniť. V roku 1944 časť významných funkcionárov, ale aj radových pracovníkov a členov Matice slovenskej odišla na autách tlačiarne Neografia do povstaleckých bojov. Medzi nimi boli Ján Bodenek, Július Barč-Ivan, Alexander Hirner, Anton Augustín Baník, funkcionári MS Ján Marták či Ján Štefánik – synovec generála M. R. Štefánika. Nezabúdajme ani na našu národnú umelkyňu a matičiarku Evu Kristinovú, ktorá sa ako šestnásťročná zúčastnila na ťažkých bojoch na strednom Slovensku,“ pripomenul  predseda Matice slovenskej Gešper.

Medzi hercami Mladej Matice, účastníkmi predstavenia, a medzi divákmi bolo aj niekoľko účastníkov Slovenského národného pochodu, ktorý sa začal 14. augusta na Dukle a bude ukončený ľudovou večou 13. septembra na Devíne. Účastníci Slovenského národného pochodu dorazili na Stredné Slovensko a zúčastnili sa na včerajších podujatiach Matice slovenskej vo Zvolene, sú prítomní sa aj na dnešných podujatiach v Banskej Bystrici.

Po predstavení sa účastníci Slovenského národného pochodu v parku porozprávali s desiatkami obyvateľov Zvolena a hosťami, ktorí sa už pripojili, alebo práve včera sa rozhodli, že sa pripoja k pochodu.

Účastníci Slovenského národného pochodu si vymenili kontakty a dohodli sa na spolupráci s predsedami a členmi niekoľkých občianskych organizácií. Včerajšie podujatie v parku Štefana Višňovského sa ukončilo spoločným fotografovaním pri pancierovanom vlaku.

Ani dnes matičiari už od rána nezaháľali: o 8.00 hodine odštartovala Cyklojazda SNP, ktorou sa matičiari pripojili k ústredným oslavám v Banskej Bystrici.

Štart cyklojazdy bol od Pamätníka SNP (Valaška). V okolí Banskej Bystrice o 10.00 hodine ochotníci Mladej Matice zopakovali  divadelnú rekonštrukciu prísahy povstaleckej brigády s názvom „Za slobodu Slovanov“, ako aj dramatizáciu s názvom „Vrátim sa živý!“ venovanú padlým partizánom.

Ako v rozhovore pre náš portál podčiarkol predseda Matice slovenskej Marián Gešper, Matica sa do podujatia pri príležitosti 75. výročia SNP vo Zvolene zapojila za spolupráce s viacerými organizáciami – so Slovenským zväzom protifašistického odboja, Okresným úradom Zvolen, Mestom Zvolen a Úniou vojnových veteránov SR.

Eugen RusnákVážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj