Cisár Akihito vystúpil so svojím posledným novoročným príhovorom

Tokio 2. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Koji Sasahara)

Japonský cisár Akihito vystúpil v stredu so svojím posledným novoročným príhovorom pred aprílovou abdikáciou. Informovala on tom agentúra DPA

Na snímke japonský cisár Akihito

Z balkóna cisárskeho paláca v japonskej metropole Tokio pozdravili desaťtisíce ľudí okrem Akihita aj cisárovná Mičiko a ďalší členovia cisárskej rodiny vrátane korunného princa Naruhita a jeho manželky princeznej Masako.

“Na začiatku tohto nového roka sa modlím za mier a šťastie ľudí v našej vlasti a vo svete,” povedal Akihito vo svojom poslednom novoročnom príhovore pred abdikáciou.

Japonský premiér Šinzó Abe vlani v decembri oznámil, že Akihito abdikuje 30. apríla 2019 vo veku 85 rokov. Na tróne ho vystrieda jeho najstarší syn princ Naruhito, ktorý naň ako 59-ročný nastúpi hneď na druhý deň, teda 1. mája.

Osemdesiatpäťročný Akihito začal o abdikácii hovoriť, keď priznal, že mu jeho vek a zdravie komplikujú vykonávanie oficiálnych povinností. Akihito má za sebou chirurgický zákrok na srdci i liečbu rakoviny prostaty.

Akihito je na tróne od smrti svojho otca Hirohita v roku 1989 a abdikuje ako prvý japonský cisár po 200 rokoch. Jeho abdikáciou v krajine sa skončí takzvané obdobie heisei, ktoré sa začalo jeho nástupom na trón. Príchodom jeho syna Naruhita v Japonsku nastane nové, zatiaľ nepomenované, obdobie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj