Čínsky prezident: Peking sa nikdy nebude usilovať o hegemóniu

Peking 18. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jason Lee)

Peking sa nebude napriek svojej ekonomickej sile snažiť dosiahnuť postavenie svetového hegemóna. Vyhlásil to v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching v príhovore pri príležitosti 40. výročia začatia trhových reforiem čínskej ekonomiky. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Prezident Si vo svojom prejave uviedol, že hoci sa Čína neustále približuje “k centru medzinárodného diania”, krajina sa nebude usilovať o “hegemóniu” a jej bezpečnostná stratégia má aj naďalej výhradne obranný charakter.

Snaha Pekingu o dosiahnutie dominantného postavenia v sfére špičkových moderných technológií do roku 2025 prispela výraznou mierou k nárastu napätia vo vzťahoch s USA a k vypuknutiu obchodnej vojny dvoch najväčších svetových ekonomík.

Na začiatku decembra sa americký prezident Donald Trump v snahe vytvoriť priestor pre rokovania týkajúce sa amerických výhrad voči technologickej politike Pekingu rozhodol na 90 dní pozastaviť ďalšie zvyšovanie ciel na import z Číny.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj