Čínsky prezident chce zjednotiť krajinu s Taiwanom

Peking 2. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Fred Dufour)

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval v stredu na zjednotenie svojej krajiny s Taiwanom. Ako povedal, žiadny jednotlivec ani žiadna strana nemôže zastaviť tendenciu smerom k zjednoteniu oboch území

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Podľa vlastných slov tiež nechce nechať túto záležitosť na budúce generácie. Nezávislosť ostrova podľa prezidenta navyše odporuje histórii. “Sme ochotní vytvoriť veľký priestor pre mierové zjednotenie, avšak neponecháme žiadny priestor pre akýkoľvek druh taiwanských separatistických aktivít”. Si zároveň navrhol rokovania medzi oboma stranami, ktoré by viedli k “systematickej dohode”.

Taiwan sa oddelil od Číny po občianskej vojne, ktorá vyniesla v roku 1949 v Číne k moci komunistov. Peking trvá na tom, že ostrov je len jeho odštiepeneckou provinciou.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj