Peking 20. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Gabriel Chaim)

Rozhodnutie USA o stiahnutí vojsk zo Sýrie má pozitívny význam pre stabilitu v tejto krajine v dnešnej fáze, vyhlásil vo štvrtok v rozhovore pre Sputnik predseda čínskoarabskej asociácie pre vzájomnú výmenu Čeng Singhwei

Ilustračné foto

Vojna s terorizmom je v Sýrii takmer ukončená, vo väčšine oblastí už začali rekonštrukčné práce. Terajšie vyhlásenie USA o stiahnutí vojsk určite zohrá pozitívnu úlohu pre mier a stabilitu v Sýrii v danej fáze,povedal.

Podľa jeho slov Sýria potrebuje, aby koaličné sily boli jej ozajstnými priateľmi a spojencami, aby pomáhali sýrskej vláde v prekonaní reálnych problémov na základe postoja OSN a sýrskej vlády.

Čeng Singhwei zdôraznil, že Sýria nepotrebuje koaličné sily, ktoré zasahujú do vnútorných záležitostí a narúšajú jej územnú suverenitu.

Biely dom v utorok oznámil, že USA začali stiahnutie vojsk zo Sýrie, ale víťazstvo nad teroristickou frontou Islamský štát neznamená zrušenie koalície. Agentúra Reuters informovala s odvolaním sa na vlastné zdroje, že všetci zamestnanci amerického ministerstva zahraničia budú do 24 hodín evakuovaní zo Sýrie, ozbrojené sily budú stiahnuté do 60-100 dní.

Ozbrojený konflikt pokračuje v Sýrii od roku 2011. Koncom roka 2017 bolo vyhlásené víťazstvo nad IS v Sýrii a Iraku. V niektorých oblastiach SAR pokračujú zrážky s teroristami. Na prvom mieste je dnes politické urovnanie, renovácia Sýrie a návrat utečencov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj