Peking 2. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

Hasičom sa v utorok podarilo dostať pod kontrolu požiar, ktorý si v odľahlej horskej oblasti v provincii S’-čchuan na juhozápade Číny vyžiadali životy 30 požiarnikov. Informovala o tom agentúra AP s tým, že ide o najväčšiu tragédiu pre tamojšie záchranné zložky v ostatných rokoch

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Úrady stratili v nedeľu popoludní kontakt s 27 hasičmi a tromi dobrovoľníkmi po tom, ako v dôsledku náhlej zmeny vetra vznikla v postihnutej oblasti obrovská “ohnivá guľa”, uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva pre núdzové situácie. Napriek snahe o záchranu ich v pondelok popoludní vyhlásili za mŕtvych. Väčšina obetí boli dvadsiatnici, dvaja z nich tínedžeri.

Na hasení požiaru, ktorý vypukol v sobotu v autonómnom tibetskom okrese Muli v nadmorskej výške 4000 metrov, sa podľa informácií ministerstva podieľalo takmer 700 požiarnikov.

I keď sa už požiar podarilo zdolať, na niektorých miestach ešte plamene tlejú a hrozba ich ďalšie rozšírenia trvá, uviedli štátne médiá.

Čína v ostatných týždňoch zápasí s lesnými požiarmi v rôznych častiach krajiny. Plamene, ktoré trápia aj okrajové časti Pekingu, sú podporované suchým počasím a silným vetrom.

Pre čínsky hasičský zbor to bola podľa AP od roku 2015 pravdepodobne najtragickejšia udolosť. V auguste 2015 čínskym prístavom Tchien-ťin, ktorý leží na pobreží Žltého mora, otriasli explózie a vyžiadali si najmenej 173 obetí, medzi nimi väčšina hasičov a iných záchranárov.

Výbuchy zapríčinilo vznietenie chemikálií v prístavnom skladisku. Čínske orgány následne potvrdili, že nebezpečné materiály boli v tamojšom prístave uskladnené v rozpore s bezpečnostnými predpismi a nachádzali sa príliš blízko obytných budov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj