Peking 23. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

Čínsky prezident a predseda Ústredného vojenského výboru Si Ťin-pching sa v utorok zúčastnil na prehliadke námorných síl pri príležitosti 70. výročia ich vzniku. Prehliadka sa konala v prístavnom meste Čching-tao, pričom sa na nej zúčastnilo 32 plavidiel a 39 lietadiel, informovala tlačová agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Súčasťou osláv bolo aj takmer 20 vojnových lodí z približne desiatich zahraničných krajín vrátane Austrálie, Ruska, Thajska, Singapuru, Indie či Japonska. Flotilu čínskych plavidiel viedla prvá čínska lietadlová loď Liao-ning. Prezident vyzval námorné sily celého sveta, aby spolupracovali na dialógu a udržiavaní mieru na mori.

Za mandátu Si Ťin-pchinga, ktorý je zároveň generálnym tajomníkom Komunistickej strany Číny i vrchným veliteľom armády, si Čínska ľudová oslobodenecká armáda posilnila svoju kontrolu nad Juhočínskym morom. Čína si nárokuje väčšinu tohto mora, čo však irituje jej susedov ako Vietnam, Malajzia, Taiwan či Filipíny.

Čína pri tejto príležitosti predviedla nový torpédoborec Nan-čchang vybavený riadenými strelami.

Si Ťin-pching podľa tlačovej agentúry AFP vyhlásil, že jeho krajina chce mať do polovice storočia ozbrojené sily “svetovej triedy”. Prezident zároveň zdôraznil, že Čína sa bude “neochvejne zasadzovať za mierové riešenia”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj