Peking 19. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Pavel Lisitsyn)

Ruské elektronické tlmiče sú schopné úplne vyradiť z prevádzky americké GPS prijímače. Stali sa tak skutočným dôvodom toho, prečo Spojené štáty “sužujú bolesti hlavy”. Informoval o tom čínsky portál Sina

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Nasadenie pozemného multifunkčného interferenčného modulu pri špeciálnych taktických cvičeniach s elektronickými bojovými jednotkami centrálneho vojenského obvodu

Ako je uvedené v materiáli, ruské prístroje môžu doslova paralyzovať GPS systémy Pentagonu, čo je dôvod, prečo Spojené štáty tolerujú “jednu porážku za druhou”. Nedostatok signálu GPS totiž značne znižuje bojaschopnosť zbraní a vedie k zbytočnému plytvaniu munície, vysvetľuje autor článku.

Kvôli tomu začal Washington “vyvíjať zariadenie GPS, ktoré by bolo odolné proti organizačnému rušeniu”. V súčasnej dobe sa vyrába prvá generácia tejto techniky, ale americké ozbrojené sily už trvajú na jej modernizácii na druhú alebo dokonca tretiu generáciu. Dôvodom takéhoto počínania je vývoj v Rusku, ktorý stále vytvára nové a nové hrozby pre Pentagon.

“Avšak, vzhľadom k tomu, že sa ukázalo, že je systém GPS náchylný na rušenie falošných signálov a poškodenie alebo nesprávnu činnosť na satelitoch, budú od neho Spojené štáty možno musieť upustiť. Tento (systém, pozn. red.) totiž ich ozbrojené sily len oslabuje,” píše sa v materiáli.

Podľa autora znepokojenie amerického vojenského vedenia vyprovokovala skutočnosť, že “Rusko použilo svoje tlmiče GPS v Sýrii, severnej Európe a na Škandinávskom polostrove”. To vyradilo z prevádzky prijímače členských krajín NATO.

“Jednalo sa o obrovský úspech pre ruské vojenské navigačné technológie,” píše Sina.

V článku čínski novinári tiež zdôrazňujú, že rušenie zariadenie GPS nie je vôbec jednoduché. Svoj názor vysvetľujú nasledovne: biely šum nebude stačiť, pretože GPS nefunguje na úkor intenzity signálu, ale prenáša pseudozvukové signály, ktorých intenzita a hluk na pozadí sú približne rovnaké, teda je rušenie zvýšením vysielacieho výkonu nemožné.

“Teoreticky nemôže byť rušenie v zariadení GPS spôsobené iba silou vĺn, ktoré ich vytvárajú. Prakticky to možno dosiahnuť pomocou pseudokódov,” domnievajú sa novinári.

V danom materiáli sa tiež zdôrazňuje, že Rusko je aktívne a zaoberá sa zlepšovaním technológií v oblasti GPS. V tejto súvislosti tak v Rusku vznikla nová generácia tlmičov, ktoré dokážu úplne blokovať fungovanie prijímačov.

“K takýmto akciám je potrebné mať k dispozícii pokročilé technológie elektronických komunikácií a disponovať vynikajúcimi znalosťami v oblasti matematiky. A tým sú Rusi preslávení,” uzatvára vec autor článku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj