Peking 19. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Rusko patrí do trojky najsilnejších svetových mocností, však štyri slabé stránky, píše čínsky portál Sohu. Čo čínsky novinár zaradil medzi slabé stránky Ruska?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Po prvé je to obyvateľstvo. Problém počtu obyvateľov v Rusku bol vždy aktuálny,“ uvádza sa v článku. Tento problém podľa autora článku spôsobila 2. svetová vojna, v dôsledku ktorej vznikla obrovská disproporcia ženského obyvateľstva voči mužskému, a takisto to následky rozpadu ZSSR.

Medzi slabé stránky Ruska zaradil autor tiež zložitosti v riadení krajiny s mnohými národnosťami a ekonomické ťažkosti. Tie podľa jeho mienky spôsobilo jednostranné zameranie hospodárstva bývalého ZSSR založené na rozvoji ťažkého a obranného priemyslu na úkor ostatných odvetví a tiež geografická poloha krajiny, ktorá nie je dosť výhodná.

Sohu upozornil aj na zložitú medzinárodnú situáciu. Ak máš mierovú náladu, dá sa s tebou jednať. Touto frázou sa sformulovať dnešný vzťah k Rusku vo svete, myslí si autor.

Rusko sa ako hlavný odporca USA nedokáže vyhnúť nátlaku zo strany Washingtonu, píše na záver autor príspevku.

Hlavné vojenské prednosti Ruska

Prednedávnom odborníci z výskumného centra Research And Development (RAND) uviedli hlavné prednosti ruských ozbrojených síl.

„Je potrebné venovať veľkú pozornosť tomu, ako Rusko modernizuje svoje hlavné prostriedky protivzdušnej obrany a pozemných vojsk. Ruská armáda zvýšila aj celkovú pripravenosť, čo znamená schopnosť rýchleho nasadenia dôležitých pozemných síl a tiež protivzdušných a protilodných systémov,napísali autori spravy.

V dokumente sa hovorí o modernizácii ruských zbraní a techniky a o štruktúrnych zmenách v armáde. Pripomína sa takisto zdokonalenie strategických a pohotovostných prostriedkov protivzdušnej obrany, ktoré tvoria „kľúčové obranné bašty, rýchle vytvorenie pozemných jednotiek a nasadenie technologicky vyspelých systémov zbraní s dosahom na veľké vzdialenosti.

Moskva tiež zmodernizovala svoje pohotovostné taktické raketové sily, zdôraznili autori správy.

Ako prednosť uviedli tiež rastúci počet zmluvných vojakov, zvýšenie kvality ich výcviku, zvýšenie počtu cvičenia a reálne bojové skúsenosti. Odborníci uznávajú zameranie ruských ozbrojených síl na obranu, ale poznamenávajú, že existujúce kapacity umožňujú, ak je to potrebné, vykonávať útočné operácie. Okrem toho hovoríme nielen o vojenských akciách blízko ruských hraníc, ale aj v značnej vzdialenosti od nich, ako napríklad v prípade Sýrie.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj